معرفی کتاب

معرفی کتاب

کتاب شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو

نویسنده: آنتوان دوسنت اگزوپری

مترجم: احمدشاملودرباره کتاب:


شازده کوچولو یا شهریار کوچولو

(به فرانسوی: Le Petit Prince) داستانی اثر آنتوان دو سنت اگزوپری است که اولین بار در سال ۱۹۴۳ منتشر شد.


این کتاب به بیش از ۲۵۰ زبان و گویش ترجمه شده و با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ محسوب می‌شود. کتاب شازده کوچولو «خوانده شده‌ترین» و «ترجمه شده‌ترین» کتاب فرانسوی‌زبان جهان است و به عنوان بهترین کتاب قرن ۲۰ در فرانسه انتخاب شده است. از این کتاب به طور متوسط سالی ۱ میلیون نسخه در جهان به فروش می‌رسد و در سال ۲۰۰۷ نیز به عنوان کتاب سال فرانسه برگزیده شد.


برخی از داستان ها به مرتبه ای می رسند که فرهنگ ساز می شوند و بخشی از فرهنگ بشری را می سازند. شازده کوچولو یکی از این داستان ها است. "شازده کوچولو" کتاب قرن فرانسه شناخته شده است و یادمان باشد که فرانسه در سده بیستم یکی از سه کشور فرهنگ ساز جهان بوده است. چنین امتیازی نشان می دهد که این کتاب کم حجم بیش از آن که داستانی ساده باشد،‌ فلسفه ای بزرگ و شگفت را در پشت خود دارد.

در این داستان سنت اگزوپری به شیوه‌ای سوررئالیستی به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می‌پردازد.

 طی این داستان سنت اگزوپری از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام ۶۱۲ آمده، پرسشگر سؤالات بسیاری از آدم‌ها و کارهایشان است.بریده‌ای از کتاب:


در این هنگام بود که روباه پیدا شد.

روباه گفت: سلام.

شازده کوچولو سر برگرداند و کسی را ندید ولی مودبانه جواب سلام داد.

صدا گفت: من اینجا هستم زیر درخت سیب...

شازده کوچولو پرسید: تو که هستی؟ چه خوشگلی!...

روباه گفت: من روباه هستم.

شازده کوچولو به او تکلیف کرد که بیا با من بازی کن. من آنقدر غصه به دل دارم که نگو...

روباه گفت: من نمی توانم با تو بازی کنم. مرا اهلی نکرده اند.

شازده کوچولو آهی کشید و گفت: ببخش! اما پس از کمی تامل باز گفت: اهلی کردن یعنی چه؟

روباه گفت: تو اهل اینجا نیستی پی چه می گردی؟

شازده کوچولو گفت: من پی آدم ها می گردم. اهلی کردن یعنی چه؟

روباه گفت :آدم ها تفنگ دارند و شکار می کنند. این کارشان آزاردهنده است. مرغ هم پرورش می دهند و تنها فایده اشان همین است. تو پی مرغ می گردی؟

شازده کوچولو گفت: نه من پی دوست می گردم. نگفتی اهلی کردن یعنی چه؟

روباه گفت: اهلی کردن چیز بسیار فراموش شده ای است. یعنی ایجاد علاقه کردن...

کتاب سالتونویسنده: مهدی افروزمنشدرباره کتاب:


دومین رمان مهدی افروزمنش فضایی مهیج و پُرداستان دارد. او که نخستین رمانش یعنی تاول ، جایزه بهترین رمانِ سالِ جایزه هفت اقلیم را از آن خود کرد، در دومین رمانش به قهرمانی پرداخته که از اعماق شهر و از حوالی میدان مشهور فلاح تهران برآمده است. قهرمان او کشتی‌گیری فرز و تکنیکی است که رمان سالتو بر اساس جهان او شکل می‌گیرد، کشتی‌گیری جسور که ناگهان بخت به او رو می‌کند و یک عشق کُشتیِ ثروتمند تصمیم می‌گیرد از او حمایت کند. او مردی است مرموز و مشکوک که برای این مبارز قصه‌هایی دارد و این نقطه‌ای است که از آن به بعد فضای رمان حال و هوایی جنایی-معمایی پیدا می‌کند...


افروزمنش با سال‌ها تجربه روزنامه‌نگاری بخش اجتماعی، توجه خاصی به انسانِ برآمده از تکه‌های تیره شهر دارد. او در این رمان آدم‌های گوناگون این شهر را مقابل این قهرمانِ فرز و از همه جا بی‌خبر قرار می‌دهد و ناچارش می‏‌کند درباره چیزهایی تصمیم بگیرد که بین مرگ و زندگی در نوسان اند. سالتو با روحی قصه گو و رئالیستی تلاش می‌کند برای مخاطب غافلگیری بزرگی رقم بزند. پسری برآمده از جنوبِ شهر که حالا می‌خواهد سلطان باشد ....


بخش‌هایی از کتاب:

آدم ها به خاطر مرده‌ها نیست که گریه می‌کنند. به خاطر زنده‌هاست. به خاطر آنهایی که مانده‌اند.


کشتن آدم اصلا ساده نیست. نه به‌خاطر جرئت فشار دادن ماشه یا چاقو، نه به‌خاطر دلهره‌ی بی‌حدوحصرش. بلکه فقط به‌این دلیل ساده که بعد هر قتل یک‌نفر به زندگی شما اضافه می‌شود. توی خواب‌هاتان می‌آید. موقع رانندگی کنارتان می‌نشیند. با شما شیرجه می‌زند توی استخر.‌ کنار تشک کشتی می‌نشیند و نگاه‌تان می‌کند. همه‌جا با شماست.


عذاب‌وجدان یک افسانه است مخصوص آدم‌های بی‌هدف. کسانی که نخ‌شان را به هر طرف بچرخانی خودشان هم می‌چرخند. حتا آن وقت‌ها فکر می‌کردم عذاب‌وجدان ساخته شده تا مردم در یک محدوده‌ی مشخص قابل کنترل باشند. مثل شرافت. مثل صداقت یا نوع‌دوستی.

کتاب سالتو
کتاب ناتمامی

کتاب ناتمامینوینده: زهرا عبدیدرباره کتاب:

زهرا عبدی در دومین رمانش، ناتمامی، راوی یک ماجرای عجیب است. عبدی که پیش از این رمان روز حلزون را منتشر کرده و به نسبت بازخوردهای مثبتی گرفته است، برای نوشتن این رمان زمانی بیشتر صرف کرده است. رمان ناتمامی در یک فضای دانشگاهی شکل می‌گیرد، در تهران. محور رمان درباره ناپدید شدن عجیب و مرموز یک دختر دانشجو جنوبی است. دختری که چند روز است «غیبش» زده و دوست و هم‌اتاقی‌اش پی یافتن او دست به هر کاری می‌زند... عبدی فضایی مملو از شک، راز و سوءظن ساخته که با انگاره‌های سیاسی و تاریخی نیز گره می‌خورد و همچنین با گذشته قهرمان غایب رمان. او برای ساختن این فضا رو به قصه‌گویی می‌آورد، تند و بی‌وقفه، و مدام مخاطب را با اتفاق‌های تازه‌ای درباره این دختر گمشده که سری داغ هم داشته و شوری وافر مواجه می‌کند. آیا او را دزدیده‌اند؟ خودش خودش را گم کرده؟ مرده؟ و ده‌ها موقعیت دیگر که می‌توان نمود روایی آن‌ها را در این رمان جذاب به خوبی مشاهده کرد. زهرا عبدی در هر فصل خود پرده‌ای از این راز برمی‌دارد و با استفاده از فضاسازی و وارد کردن نام‌ها و آدم‌های تازه به ماجرای دختر گمشده هیجان دوچندانی می‌بخشد.


«ناتمامی» نامزد نهایی #جایزه_ادبی #هفت_اقلیم است.


کتاب همین امشب برگردیمنویسنده: پیمان اسماعیلیدرباره کتاب:


پیمان اسماعیلی از موفق‌ترین و پُرمخاطب‌ترین داستان‌نویسان یک دهه‌ی اخیر ایران است. اسماعیلی تاکنون برای آثار داستانی‌اش از جمله کتابِ برف و سمفونی ابری جوایز مهمی مانند جایزه‌ی منتقدان و نویسندگان مطبوعات، جایزه‌ی بنیاد هوشنگ گلشیری، جایزه‌ی روزی‌روزگاری و... را از آن خود کرده است. همین امشب بر‌گردیم چهارمین کتاب اوست و سومین مجموعه ‌داستانش. کتابی که پنج داستان کوتاه از نویسنده‌ای ا‌ست که به‌زعم برخی منتقدان از درخشان‌ترین کوتاه‌نویسان ادبیات معاصر ایران محسوب می‌شود. داستان‌ها هر چند فضاهای متفاوتی دارند باز در تمام‌شان دغدغه‌ی مشهورِ نویسنده آشکار است: هراس... هراسی که در شکل‌های گوناگون قرار است خواننده‌ی خود را غافلگیر و او را با لحظاتی روبه‌رو کند که پیش‌بینی‌نشدنی ا‌ست. اصولًا این گریز از منطق روزمره‌ی روابط است که داستان‌های اسماعیلی را صاحب فرصت‌های تجربی تازه و بدیع می‌کند. در کتابِ همین امشب بر‌گردیم خواننده با ماجراهایی در مکان‌هایی خاص روبه‌رو می‌شود که امنیت ذهنش را مختل خواهد کرد. اسماعیلی مدام نشان می‌دهد که آن بیرون چیزی یا کسی یا شاید جمعی به کمین نشسته‌اند و منتظر فرصت‌اند تا کار را تمام کنند...

کتاب همین امشب برگردیم اخیرا نامزد جایزه ادبی شیراز شده است.بخشی از یک داستان او با صدای نویسنده:

«توی اتاق که راه می‌رفت شلوار جین رنگ‌رفته‌اش توی پاهای لاغرش لق می‌زد. گفت زن من مرده. اولش خیلی سخت بود. نیمه‌شب‌ها از خواب بلند می‌شدم. گرسنه‌ام بود. زیاد. برای خودم غذا درست می‌کردم. پیتزا درست می‌کردم به این بزرگی. نشانه‌ای از زندگی بود. توی سه ماه ۱۵ کیلو چاق شدم. زنم مرده بود و من هی چاق می‌شدم. بعد خندید و لیوان سبزرنگ را باز هل داد جلوی من. گفت از این بخور. گفتم کار ظفر را راه بیاندازی ما می‌رویم. گفت من سه سال است از این خانه بیرون نرفتم. بعد سرش را تکان داد و با دست به طبقه پایین اشاره کرد و گفت: خانه که نه. همین که می‌بینی. هر روز دعوا می‌کنند. عربده می‌کشند. هوای اتاق ساکن بود. هیچ جریانی از هوا در اتاق نبود. هیچ پنجره‌ای توی اتاق نبود و فقط صدای نفس‌زدن‌های نامنظم جوان بود که به نظرم خیلی عجیب و نامأنوس بود. پرسید چیزی می‌خورم یا نه و بعد گفت: من اینجا انتظار می‌کشم. شماها باید این چیزها را درک کنید. سه سال است اینجا نشسته‌ام و منتظرم؛ و الان واقعاً خوشحالم کسی را می‌بینم که از کرمانشاه آمده و می‌فهمد انتظار کشیدن یعنی چه. بعد موهایش را از صورت کنار زد و گفت خیلی مهم است که این چیزها را بفهمی؛ و با دست به طبقه پایین اشاره کرد و سرش را به تأسف تکان تکان داد.»

کتاب همین امشب برگردیم
کتاب لاوینیا (چاپ چهارم)

کتاب لاوینیا (چاپ چهارم)

نویسنده: جیوکوندا بلی


مترجم: ملیحه محمدی
درباره کتاب:


لاوینیا دختری جوان و ثروت مند است که از پدر و مادرش جدا شده از محیط آنها بریده و به عنوان یک معمار در یک شرکت بزرگ کار می کند . در آن شرکت با مردی به نام فیلیپه آشنا می شود که در یک سازمان مخفی بر علیه رژیم حاکم مبارزه می کند . در این میان در خانه لاوینیا درخت پرتقالی است که روح یک زن بومی قدیمی در آن جریان دارد و زندگی لاوینیا و خودش را مقایسه می کند .


قسمت های زیبایی از کتاب


انسان باید یاد بگیرد چگونه خودش هم صحبت خودش باشد .
ما همیشه می ترسیدیم که مبادا خورشید یک بار برای همیشه غروب کند . زیرا چه کسی می تواند با اطمینان بگوید که فردا دوباره خورشید خواهد درخشید ؟
عشق طبیعی ترین پدیده ی جهان است ! نمی فهمم چرا باید از آن بترسی .
رشد یعنی از مرزهای شخصی گذشتن و توانایی ها را آزمودن که انسان از وجود آن ها در خود بی خبر بوده است .
انسان هرگز به مرگ عادت نمی کند .
پرش درباره ی عشق همیشه زنانه است و چرا که نه ؟
ما همه مرد سالاریم . حتی شما زن ها هم کمی از مردسالاری با خود دارید . مهم این است که انسان بفهمد این خصلت خوبی نیست . میان حرف و عمل راه درازی است . من تلاشم را می کنم ...
راستی چه از عشق باقی می ماند اگر زن ها غم آن را نمی خوردند .
وقتی انسان عاشق است منطقی بودن چه قدر دشوار می شود .

کتاب عشق‌های زودگذر ماندگارنویسنده: آندره سرگیویچ مکین

مترجم: اسدلله امرایی


درباره کتاب:

آندره مکین در داستان‌های کتاب عشق‌های زودگذر

ماندگار روایت‌هایی نوشته از مهم‌ترین عنصر تشکیل‌دهنده زندگی‌اش یعنی تناقض زیستن در دوران شوروی. داستان‌ها که به‌نوعی تکمیل‌کننده‌ همدیگر هستند شخصیت‌هایی را روایت می‌کنند که در زندگی خود با اندوه‌ها، ماجراها و عشق‌های خاصی روبه‌رو شده‌اند، زمان بر آن‌ها گذشته و حالا روایتی از ایشان باقی مانده که مملو از تناقض‌ها و دوگانگی‌هاست، امری که خود مکین نیز به آن گرفتار بوده و به خاطر نوع زندگی خاصش؛ از طرفی روسی و از سویی فرانسوی‌شده است. به همین خاطر این داستان‌نویس درخشان مخاطب خود را با روایت‌هایی روبه‌رو می‌کند که در آن‌ها احساس تلف شدن هویت و زندگی به چشم می‌آیند. داستان‌هایی جذاب و بدیع که نمایان‌گر قدرت اوست در ساختن جزئیات شخصیت. مکین در فرانسه زندگی می‌کند و دو سال پیش نیز به عضویت آکادمی فرانسه درآمد.
بخشی از متن کتاب


اشتباه فاحش و خطرناکی که در زندگی مرتکب می‌شویم، جست‌وجوی بهشتی است که دوام بیاورد. رفتن پی لذاتی که کهنه نمی‌شود، دلبستگی‌های ماندگار، به سماجت عَشَقَه می‌ماند: گیاه می‌میرد، اما رد شاخسارها، همیشه سبز می‌ماند. این شیفتگی به آن‌جه باقی می‌ماند، باعث می‌شود از بهشت‌های گذرای زیادی صرف‌نظر کنیم، که به راحتی می‌توانستیم از آن‌‌ها بهره‌منده شویم. این تنها نوع بهشتی است که می‌توانیم در این سفر برق‌آسا بدان چشم امید داشته باشیم، آن هم از پس حجابی از اشک. روشنایی خیره‌کننده چنین بهشت زودگذری معمولا در مکان‌هایی پیش‌پا افتاده بر ما می‌تابد و فرصت نمی‌کنیم تاملی کنیم. ترجیح می‌دهیم رویاهامان را با قالب بلوک‌های سنگ خارای چند ده‌ساله شکل دهیم. باور داریم که قرار است مثل مجسمه‌ها، روزگار پابرجا و عمر دراز داشته باشیم.


بهشتی که یادم داد خودم را با مجسمه نسنجم، جایی بود که به وصف نمی‌گنجد. فضایی بین یک منطقه عظیم صنعتی و کوره‌دهی قدیمی که زیر چکمه بناهای بسیار عظیم و غول‌آسا از بین می‌رفت: بناهای عظیم‌الجثه بتنی، ستون‌های فولادی سربه‌آسمان ساییده، لوله‌های تناور و کلفت، دستگاه‌های سازنده مواد لازم ماشین‌آلات و منبع‌هایی که صدای هیس و پوف بخارشان از پشت دیوار به گوش می‌رسید.


در آن روزهای آفتابی ماه مارس، بعد از کلاس، از حاشیه شهر که دورادوش ریل قطار کشیده بودند، می‌گذشتم، از زیر پل عابر رد می‌شدم و از پای دیوارهای کارخانه، از مسیر درب‌وداغان مستقیم به بارانداز رودخانه ولگا می‌رفتم و به جایی می‌رسیدم که نمی‌شد نامی برای آن بیابی. مجموعه‌ای از شش یا هفت ایزبا روی زمینی قرار داشت که سابقا باغ میوه بود، یک انبار متروک هم یادآور فعالیت‌های کشاورزی در گذشته‌های دور بود. نزدیک رودخانه انباری از بقایای بندر کوچک ماهی‌گیری به چشم می‌خورد.


به سمت خانه‌ای می‌رفتم که دو پنجره رو به خیابان داشت و انعکاس باشکوه برف زیر آفتاب را باز می‌تاباندو گویی با بردباری و خردورزی من را خطاب قرار می‌داد. دختر جوان پانزده‌ساله‌ای، همسن و سال خودم، در آستانه در منتظرم بود؛ در این گوشه پرت کمتر کسی رفت‌وآمد می‌کرد. از فاصله دور نگاهم می‌کرد. سرمای گزنده‌ای را که به میان لباس خانگی‌اش می‌دوید حس می‌کردم. فاصله ده بیست متری آخر، انگار نمی‌خواست تمام شود.  


کتاب عشق‌های زودگذر ماندگار
کتاب بازیهای مردانه

کتاب بازیهای مردانهنویسنده: آرمان امیریدرباره کناب:

پدر، پسر و وکیل مثلثی مردانه را حول جنایتی ناجوان‌مردانه تشکیل می‌دهند. نقشه‌هایی که هریک در این بین پیاده می‌کنند ترکیبی چندگانه است از مقاصد متفاوت و احساسات متناقضی از عشق و نفرت که به یکدیگر دارند. آرمان امیری، چندین سال است که در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی روزنامه‌نگاری و وبلاگ‌نویسی می‌کند. به همین خاطر ردپای تاریخ معاصر ایران در رمان او نقش پررنگی دارد. راز روابط پیچیده این بازی‌های مردانه، در سایه سنگین مجادلات نسل‌های پیشین است که از پس تاریخ بر نسل امروز سنگینی می‌کند. میراثی تاریخی که هریک از شخصیت‌های رمان به نوعی با آن درگیر است و به شیوه خود با آن مواجه می‌شود. سیمای نقش آفرینان این تاریخ پرمجادله تماما مردانه به نظر می‌رسد، اما اگر جای خالی بین سطرها را با تصویر نیمه‌پنهان زنان پر نکنیم، راز جنایت هیچ‌گاه کشف نخواهد شد.
قسمتی از متن کتاب:


این بار انگشت اشاره‌اش به سمت پریسا چرخیده بود اما نگاهش را از زن برنمی‌داشت. «خودش این‌جا نشسته هنوز توی این برگه‌ها زن عقدی و رسمی من است. اما همان لحظه که مهر من از دلش افتاد همه چیز تمام شد. زندگی من هم تمام شد.همه آرزوهای من تمام شد.»


 خودش هم نمی‌دانست لرزشی که داشت توی صدایش پیدا می‌شد از خشم بو یا پیش زمینه یک بغض دیگر. «من هیچ چیز توی این دنیا نمی‌خواستم به جز این‌که خوشبختش کنم. خوشحالش کنم. دلم می‌خواست همه دنیا را به پایش بریزم که فقط شاد باشد، راضی باشد. همیشه بخندد. یک لحظه خنده از روی لبهایش می‌رفت دنیای من به آخر می‌رسیذ، چه برسد به اینکه اشک به چشمش بنشیند. من اگر این‌جا نشسته‌ام و دست را بالا برده‌ام نه به شما باخته‌ام نه به دادگاه. من نمی‌دانم چی شد. چرا این جوری شد.»


بغض بود. وقتی مجبور شد حرفش را قطع کند و لب‌هایش را به دندان بگیردکه بغضش نترکد، فهمید که بغض بود و حالا دیگر مقاومت فایده نداشت. اشکش دوباره داشت درمی‌آمد و نیازی نبود که نگاهش را بچرخاند تا بفهمد پریسا هم دارد آرام اشک می‌ریزد. «من نمی‌خواستم کار به اینجا برسد. فقط فکر می‌کردم اگر کمی بیشتر فرصت داشته باشم شاید بتوانم جبران کنم..اما بدتر شد. یک رزد چشم باز کردم، دیدم شده‌ام کابوس پریسا.دیدم کسی که بیشتر از هرکسی توی دنیا دوستش دارم، کسی که می‌خواستم جان بدهم برای کوچکترین آرزوهایش، حالا تنها آرزویش این شده که دیگر من را نبیند، که من پاک بشوم، محو بشوم از زندگی‌اش.»

کتاب زیر نور کمنویسنده: مصطفی مستوردرباره کتاب:


"زیر نورکم" عنوان جدیدترین مجموعه داستان مصطفی مستور نویسنده خوزستانی است. این مجموعه شامل 44 داستان کوتاه است که در دوره زمانی سال‌های 1371 تا 1395 نوشته‌ شده است. این مجموعه دارای چهار بخش اصلی به نام‌های "کودکی"، "زندگی"، "عشق" و "مرگ" است.


هر بخش از این مجموعه به مجموعه‌ای از داستان‌ها تعلق دارد. در بخش "کودکی" شخصیت‌های کودک داستان را پیش می‌برند و نویسنده از برخی تجربه‌های زیستی خود در دوران کودکی در نگارش این داستان‌ها بهره‌ برده‌ است.


در بخش"زندگی" داستانی از یک استاد دانشگاه آورده‌ شده که در دو برهه زمانی هشت ساله به روایت زندگی او پرداخته شده است. بخش "عشق" شامل تمامی داستان‌های عاشقانه‌‌ای است که نویسنده تاکنون نوشته‌ است. در بخش "مرگ" داستان‌های کوتاهی آمده که درون‌مایه آنها مرگ و نیستی است.


در این 44 داستان به نوعی پیوستگی وجود دارد. بسیاری از شخصیت‌ها در داستان‌های مختلف و بخش‌های چهارگانه مجموعه تکرار می‌شوند و خواننده در هر بخش با قسمتی از زندگی کاراکتر آشنایی پیدا می‌کند. ما در این مجموعه با ورود و خروج مکرر شخصیت‌ها مواجه هستیم و این شخصیت‌ها را طی سالیان زندگانی خود می‌بینیم و پازل‌های شخصیتی آن‌ها به تدریج در ذهن خواننده کامل می‌شود.


مستور پیش از این گفته بود که به هر مساله رنگی را نسبت می‌دهد. مثلا زندگی برایش یک رنگ است و مرگ به رنگ دیگری که لزوما سیاه نیست. در این مجموعه هم به نحوی به این مساله اشاره کرده‌ است و نگاه خود را به رنگ‌های هستی در آن وارد کرده‌ است. او همان نگاه ماوراءلطبیعه را در برخی از داستان‌های این کتاب حفظ کرده‌ است و در بخش‌های "زندگی" و "عشق" داستان‌هایی که شخصیت اصلی آن‌ها زن هستند، دیده می‌شوند.


مجموعه داستان "زیر نورکم" نوشته مصطفی مستور آخرین اثر این نویسنده است که مراسم رونمایی آن سوم آذر 96 در کتاب‌فروشی نشر چشمه پریس تهران برگزار می‌شود.

کتاب زیر نور کم
کتاب تمام آنچه پسر کوچولویم باید درباره دنیا بداند

کتاب تمام آنچه پسر کوچولویم باید درباره دنیا بداند

نویسنده:فردریک بکمن


مترجم: فرناز تیمورازفدرباره کتاب:


فردریک بکمن در تمام  آنچه پسر کوچولویم باید بداند طنز همیشگی اش  را با جسارت بی نظیرش ترکیب می کند وروایتی شاد و در عین حال غافل گیرکننده و گاه تکان دهنده ارائه می دهد .او در این کتاب از بعضی از رازهای زندگی اش پرده برمی دارد، از جمله داستان ازدواج خود با همسر ایرانی اش وهمچنین ماجرای تیر خوردنش درجریان سرقت مسلحانه از یک بانک.تمام آنچه پسر کوچولویم باید درباره دنیا بداند در ظاهر نامه ای است به پسرکی که تازه به دنیا آمده اما درواقع  کتابی است جذاب درباره همه چیز: انسان بودن ، عاشق شدن، پدر ومادر بودن و به طور کلی زندگی ، بکمن نشان می دهد در همه جای دنیا انسان ها احساسات مشابهی را تجربه می کنند ودغدغه های مشترک دارند.
قسمت هایی از متن کتاب:


مردهایی که مرخصی پدری شان تمام می شود اصلا خوش ندارند سرکار که برمی گردند با این سؤال بهشان خوشامد بگویند : «تعطیلات خوش گذشت؟»


بقیه پدرها برایش توضیحی خوب و قانع کننده دارند. ولی خب، خودت می دانی دیگر. بابا که بخواهد توضیحش دهد، مثل خر توی گل گیر می کند. می شود این جوری گفت. شاید بابا بیش از حد بلند پرواز است. بابا می خواهد داستانی از خودش بسازد که کاملا واقعی به نظر برسد. کاش بابا می توانست سروتهش را راحت هم بیاورد. بابا می داند.

کتاب زنانی که با گرگها می‌دوند

نویسنده: #کلاریسا_پینکولا_استس


مترجم: #سیمین_موحددر درون هر زنی یک "زن وحشی" زندگی می کند. همان نیروی قدرتمندی که آکنده از بصیرت، شور، خلاقیت و دانش بی زمان است. زن وحشی طبیعت غریزی زنان را نشان می دهد که امروزه در حال انقراض است.


دکتر کلاریسا پینکولا استس در این کتاب با استفاده از گنجینه غنی داستانهای اساطیری، کهن الگوها، افسانه های پریان و قصه های ملل، راه اتصال مجدد به این نیروی قدرتمند و سالم طبیعت غریزی زنان را نشان می دهد.


با خواندن این داستان ها و تفاسیر روان شناسی آنها می آموزیم که چطور به خود مهر بورزیم. #زن_وحشی را به عنوان درمانگر درونی روحمان بپذیریم. دکتر استس در این کتاب برای توصیف روح و روان زنان ادبیات جدیدی خلق کرده است. این #روانشناسی زنان به اصیل ترین شکل خود است که بر پایه دانش روح استوار است.


قسمتی از مقدمه کتاب زنانی که با گرگها می دوند:


" ...هر کسی که به زنی نزدیک می شود در حضور دو زن قرار دارد. یک موجود بیرونی و یک مخلوق درونی. موجود بیرونی در روشنایی روز زندگی می کند و براحتی قابل مشاهده است. اغلب با فرهنگ ملموس انسانی مطابق است اما مخلوق درونی اغلب ناگهان ظاهر می شود و به سرعت ناپدید می گردد و پشت سر خود احساسی عجیب و اعجاب آور به جا می گذارد، انگار دارای یک روح وحشی طبیعی است. این طبیعت دو گانه بصورتی است که یکی با ثبات تر و سرزنده تر و دیگری بی اعتناتر و سردتر است. خویشتن متمدن موجودی خوب است ولی کمی تنهاست. خویشتن وحشی هم به خودی خود خوب است اما آرزومند رابطه با دیگری است. از دست رفتن قدرت های روحی و عاطفی زنان ناشی از جدایی این دو طبیعت از یکدیگر و وانمود کردن به ایت است که دیگری وجود ندارد..."


نویسنده در این کتاب ابتدا داستان و افسانه ای را بیان می کند که اغلب ما آنها را شنیده ایم و با توجه به آن داستانها و تحلیل روان شناسانه آنها به بیان نکاتی درباره روح زنان و چگونگی توجه به آن و شنیدن حرفهایش می پردازد تا زنان بتوانند اعتماد به نفس خود را افزایش داده و در تصمیم گیری هابه احساس و درون خود ایمان داشته باشند.


اگر به مباحث روان شناسی تحلیلی علاقه مند هستید، اگر نوشته های

« #کارل_گوستاو_یونگ » و روش روانشناسی اش را دوست دارید، حتما این کتاب را بخونید. مطالعه این کتاب را هم به خانم ها و هم به آقایان توصیه می‌کنیم.


کتاب زنانی که با گرگها می‌دوند
کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم

کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم

نویسنده: #سلست_ان_جی


مترجم: #مرضیه_خسرویدرباره کتاب:

کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم اولین رمان سلست ان جی است که توسط مریم خسروی ترجمه و از انتشارات کوله پشتی منتشر شده است.

این کتاب در سال ۲۰۱۴ به عنوان کتاب سال آمازون انتخاب شده است و در راس فهرست صد کتاب برتر سایت گودریدرز قرار گرفته است.
داستان کتاب چیست؟

موضوع داستان در مورد دختری است که یک هفته بعد از تولد شانزده سالگیش میمیرد.


لیدیا با مرگ خودش حقایق زیادی را برای خانواده اش روشن میکند این خانواده منزوی در ریشه های روابط و اتفاقات گذشته شان بمبی نهفته دارند که با مرگ لیدیا منفجر میشود.


نظر ما در مورد کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم:


اینکه کودکی در آینده دکتر، مهندس و یا خلبان شود (همانطور که رویای اکثر بچه هاست) تا حد زیادی به تلاش و پشتکار خودش بستگی دارد. اما اینکه دکتر و مهندس و خلبانی با روان سالم و روح شادی باشد به خانواده و بستری بستگی دارد که درآن رشد کرده است.


کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم با خودکشی لیدیا شروع میشود. دختر شانزده ساله ای که در خانواده ای به ظاهر آرام بزرگ شده است. پدر خانواده یک مهاجر چینی ساکن آمریکاست که به دلیل رفتارهای تحقیرآمیزی که با والدینش در گذشته شده است عقده رسیدن به موفعیت اجتماعی مناسبی را دارد. جیمز استاد دانشگاه میشود. و با همسرش مارلین در یکی از کلاس های تاریخش آشنا میشود. مارلین سودای پزشک بودن را دارد تا به مادر خانه دارش بفهماند که میتواند زندگیش را خودش بسازد. مارلین از مادرش متنفر است اما بعد از تولد دو فرزندش میبیند که دقیقا رسیده است به جایگاه مادرش. یعنی یک زن خانه دار! پس خانه را ترک میکند تا ادامه تحصیل دهد و این اتفاق برای دختر کوچکش یعنی لیدیا ضربه بزرگی میشود که اورا تا ته دریاچه می کشاند. اتفاق وحشتناکی که هیچ یک از اعضای خانواده اش باور نمیکنند اما هرچه بیشتر وارد عمق این خودکشی میروند متوجه میشوند که اصلا لیدیای غمگین و نا امید را نمیشناختند. لیدیا میمرد تا خانواده اش نجات پیداکنند.این کتاب را به چه کسانی توصیه می کنیم؟

پیشنهاد ما برای مطالعه کتاب به طور ویژه به #زوج_های_جوانی است که می خواهند نقش #پدر_و_مادر بودن را برعهده بگیرند.


تمام شخصیت یک فرد از دوران حساس کودکیش شروع میشود. پس اگر انسان های کاملی نیستید و نمی توانید زندگی سالمی را برای فرزندانتان فراهم کنید در پذیرش این نقش کمی تعلل کنید.


قسمت هایی از کتاب:


” به همین دلیل بخشی از وجودش دوست داشت به نات بگوید که می فهمد: اینکه بقیه دوست دارند دستش بیندازند. اینکه هیچ وقت درست نخواهد شد. اما بخش دیگر وجودش می خواست پسرش را تنبیه کند و از او چیزی متفاوت بسازد.

بعدها، زمانی که نات برای تیم فوتبال خیلی لاغر، برای تیم بسکتبال خیلی کوتاه و برای تیم بیسبال زیادی بی دست و پا بود، وقتی ظاهرا مطالعه و ورق زدن اطلس و تماشای آسمان با تلسکوپ را به پیداکردن دوست ترجیح داد، جیمز یاد این روز خاص در استخر خواهد افتاد؛ نخستین ناامیدی از پسرش، نخستین و دردناک ترین شکاف در آرزوهای پدرانه اش..”


“می دانم از زندگی فعلی ام راضی نیستم. همیشه توی ذهنم زندگی را تصور می کردم بسیار متفاوت از چیزی که حالا هست. ماریلین نفس عمیق و بریده بریده کشید. سالهاست این احساسات را درون خودم نگه داشته ام،داما اکنون و بعد از آنکه بار دیگر به خانه ی مادرم ام رفتم،به او فکر می کنم ومی دانم که دیگر نمی توانم نسبت به علایقم بی تفاوت باشم. می دانم که بدون من زندگی خوبی خواهی داشت. مکثی کرد و سعی کرد خودش را قانع کند که این حرف درست است. امیدوارم بتوانی علت رفتنم را درک کنی. امیدوارم بتوانی مرا ببخشی.”

کتاب فصل نان
نویسنده: #علی_اشرف_درویشیان


درباره کتاب:


این مجموعه کتاب دارای شش داستان با عنوان‌های خر نفتی، دکان بابام، آبگوشت آلوچه، یک روز، عشق و کاهگل و بابای معصومه می‌باشد.


موضوع مشترک همه‌ی داستان‌های این مجموعه فقر، محرومیت و ستم‌دیدگی آدم‌های حاشیه‌ای و فرودست جامعه است. درویشیان در این مجموعه با تیزبینی قابل ستایشی به روایت اجتماع این آدم‌ها و مصیبت‌هایشان می‌پردازد.


درویشیان در این کتاب با بیان رنج شخصیت‌های داستان به نگرش‌ها و طرز تلقی شخصیت‌های داستان به نوع زندگی‌شان می‌پردازد و به نوعی نشان می‌دهد که #فقر گریبان گیر مردم جامعه نتیجه جبر و سنت حاکم بر آنان است.


انتهای داستان با همان ساختاری پایان می‌یابد که ابتدای داستان شروع می‌شود یعنی داستان که با دوندگی‌های اشخاص برای رسیدن به نان و سختی‌ها و مصائبشان شروع می‌شود در ادامه با همان سختی‌ها نیز پایان می‌یابد. فضای داستان به نوعی حزن‌انگیز است که کاملاً حس ترحم مخاطب را برمی‌انگیزد و به نوعی خواننده را با آن سختی‌ها شریک می‌کند.


در بخشی از کتاب فصل نان می‌خوانیم:


اصغر صندوق چوبی کوچکی داشت که استاد بنا اسمش را گذاشته بود صندوق بدبختی، چون چند تکه نان خشک درون صندوق بود و همیشه بر سر صندوق بین ما دعوا و زد و خورد در می‌گرفت. صندوق را از خانه با نان بیات پر می‌کردیم و به محل کارمان می‌بردیم بعضی وقت‌ها هم اصغر سوسک یا ملخی را می‌گرفت و توی صندوق بدبخت می‌گذاشت. شب خاک آلود و خسته به خانه‌برمی گشتیم و با اشتها هرچه در سفره بود می‌خوردیم. اصغر لقمه از گلویش پایین نرفته خرخرش بلند می‌شد و ننه او را روی دست بلند می‌کرد و می‌برد توی جا می‌گذاشت و غصه‌دار برایش می‌خواند:

 ای کوچولوی نان‌آورم ای گربه خاک‌آلودم قربان دست‌های زبر و ترک‌خورده‌ات بروم عزیزکم.

کتاب فصل نان
کتاب مادرجون! چرا اسمم را یادت رفته؟

کتاب مادرجون! چرا اسمم را یادت رفته؟
کتاب این هفته را به نوجوانان ۸-۱۱ ساله عزیزمان تقدیم میکنیم؛

نویسنده: #سالی_مورفی

مترجم: #پروین_علی_پور


درباره کتاب:


توی مدرسه گروه های زیادی هست. ولی پرل همیشه در گروه تک نفره ی خودش است. علاقه دارد شعرهای بی قافیه بگوید، ته ته اسخر بماند و حباب درست کند و آن پایین بماند بی آنکه غرق شود. چیز دیگری هم هست که پرل بیش از هر چیز، آن را دوست دارد و آن گذراندن وقت با مادر جونش است. در خانه ی پرل سه نفر زندگی می کنند: پرل، مامان و مادر جون. از وقتی یادش می آید، همیشه همینطور بوده است. ولی حالا مادرجون یادش نمی آید که او کیست. در اتاقش دراز می کشد، می خوابد، آب دهانش سرازیر می شود و روز به روز ضعیف تر می شود. پرل هر روز پس از مدرسه، به اتاق مادرجونش می رود، با او حرف می زند و ماجراهایی که در روز رخ داده است را برایش تعریف می کند.


کتاب «مادرجون! چرا اسمم را یادت رفته؟!» داستانی است درباره ی دختری به نام پرل. در این داستان سالی مورفی با کمک شعر دنیای پرل را به تصویر می کشد و یادآور می شود نزدیکان ما حتی اگر بیماری فراموشی بگیرند و پیر شوند باز هم برای ما دوست داشتنی هستند. نشان می دهد چگونه یک کودک می تواند با مرگ کسانی که دوستشان دارد کنار بیاید. و بداند پس از مرگ عزیزان، زندگی همچنان ادامه خواهد داشت. خواندن این داستان نه تنها به کودکان، بلکه به بزرگسالان نیز توصیه می شود.


سالی مورفی درباره شکل گیری این کتاب می گوید: « شبی تازه به رختخواب رفته بودم که شعری به ذهنم رسید. آن را روی کاغذ نوشتم و در هفته‌های بعد، باز هم چیزهایی به آن اضافه کردم، سرانجام، دریافتم که داستانی شکل گرفته است. خوشحالم که شخصیتی مانند پرل در این داستان همراهی‌ام کرد؛ هر چند که هر بار داستانش را می‌خوانم، اشکم در می‌آید!»


هیتر پاتر تصویر کتاب می گوید: « به نظر من غمگین‌ترین لحظه‌ داستان زمانی است که پرل به چشمان مادربزرگش نگاه می‌کند و امیدوار است شور و حالی را که پیش‌تر در چشمان او بود، ببیند. اما امیدش ناامید می شود! همه ی ما همچون پرل بارها به چیزهایی فکر می کنیم که هرگز نمی توانند وجود داشته باشند!»


کتاب «مادرجون! چرا اسمم یادت رفته!؟» برنده‌ جایزه‌ کتاب سال استرالیا (۲۰۰۹) و نیز نامزد چند جایزه‌ ادبی دیگر شده است.


#کتاب_و_کتابخوانی

#پنج_شنبه

#کتاب_نوجوان


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/1116

کتاب: دیوانه های فوتبال
نویسنده: دومینیک آتون و دنی دایر

مترجم: وحید نمازیدرباره کتاب:


کتابِ «دیوانه‌های فوتبال» گزارشی‌ است بی‌نهایت جذاب و البته جامعه‌شناسانه از چنین طرفدارانی در چند کشور مختلف که گاهی مخاطب را متحیر می‌کند. این‌که چه‌طور می‌شود دوست‌ داشتنِ یک تیم فوتبال به مراسمی آیینی با شمایل‌ها و نشانه‌های خود تبدیل شود و حتا کار را به جایی برساند که حامیانِ تیم‌های مختلف گاهی خون همدیگر را نیز بریزند، یکی از مهم‌ترین مسائلِ حاشیه‌ی فوتبال و در واقع جامعه‌شناسی این ورزش است. نویسندگان این کتاب با چنین پیش‌فرضی نشان می‌دهند که بسیاری از این طرفداران که حامیان یک تیم چندان مشهور هم نیستند، رفتارهای خشونت‌طلبانه‌‌ای دارند که ریشه‌های سیاسی، قومیتی، مذهبی و حتا نژادی بسیار عمیقی دارد و هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌ها را کتمان کند. کتاب دیوانه‌های فوتبال را وحید نمازی به فارسی برگردانده که خودش هم یکی از ورزشی‌نویسان مشهورِ روزگارِ ماست و متخصصِ فوتبالِ اروپا.


بخشی از کتاب:


کارِ ما درست مثل یک گردباد واقعی بود. طی نود روز از نُه کشور گذشتیم‌، با تشکیلات هواداری فوتبال در آن کشورها آشنا شدیم و شنیدیم چگونه از جوانانی که دستورات رهبران آن تشکیلات را بی‌چون و چرا اجرا می‌کنند‌، بهره‌کشی می‌شود. در هلند از ترس جان‌مان گریختیم‌، در ترکیه از برابر دوربین‌های پلیس متواری شدیم‌، در صربستان با سران تشکیلاتی از هولیگان‌ها که به جنایت جنگی متهم شده بودند ملاقات کردیم و زمانی که در برزیل همراه با یکی از تشکیلات هواداری‌، به سفری برای دیدن مسابقه‌ی تیم آن‌ها می‌رفتیم‌، از سوی هواداران دیوانه‌ی رقیب به ما تیراندازی شد.


#کتاب_و_کتابخوانی

#مهرتان_ماندگارhttps://t.me/mandegarmehr/1098

کتاب: دیوانه های فوتبال
کتاب بهترین شکل ممکن

کتاب بهترین شکل ممکن


نویسنده: #مصطفی_مستور


درباره کتاب؛


بهترین شکل ممکن جدیدترین اثر مصطفی مستور می باشد که مجموعه ای است شامل ۶ داستان که هر کدام از داستان ها در یکی از شهرهای شیراز، تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و بندر انزلی اتفاق می افتد.از جمله ویژگی های بارز این کتاب می توان به جنبه سینمایی داستان ها اشاره کرد که خود این کتاب را از دیگر آثار این نویسنده متمایز می نماید.


کتاب بهترین شکل ممکن تلفیقی از ادبیات و سینماست و سبک جدیدی از نوشتارهای لذت بخش مستور را به نمایش می گذارد که شاید موفق ترین اثر مصطفی مستور حتی در کنار دیگر آثار پرفروش وی مانند روی ماه خداوند را ببوس رقم بخورد.


کتاب بهترین شکل ممکن روایت هایی صمیمانه و خودمانی از زندگی است. روایت هایی با تجربه های تلخ و شیرین. به نظرم این کتاب تداعی کننده دوران عاشقی است. دورانی که هر فرد آن را تجربه کرده است.قسمت هایی از کتاب؛


حس کرد کسی که نمی‌ دانست کیست یا چیست ناگهان از او می‌ خواهد بازی را رها کند؛ آن هم دقیقا زمانی که او دارد به بهترین شکل ممکن بازی می‌کند. برای اولین‌ بار احساس کرد دارد چیزی را از دست می‌ دهد که همیشه فکر می‌ کرد تنها متعلق به خودش بوده است. حس کرد در بازی نابرابری فریب خورده است. مثل کودکی بود که ناگهان اسباب‌ بازی‌ اش را از او گرفته باشند. دلش خواست بزند زیر گریه. دلش ‌خواست جیغ بکشد، اعتراض کند، التماس کند، فحش بدهد. دلش ‌خواست برود وسط خیابان و رو به جایی که نمی‌دانست کجاست، فریاد بزند: «از جون من چی می‌خواهید؟»

توی یک کتاب نوشته بود آدم ها وقتی برهنه می شوند کم وبیش به هم شباهت پیدا می کنند و من فکر می کنم عاشق ها هم مانند آدم های لُخت به شدت به هم شباهت دارند.


شب‌ ها قبل خواب سعی کنید سه دقیقه خودتون رو جای چیز دیگه‌ای بذارید. می‌ گفت سه دقیقه خیلی زیاده اما با تمرکز و‌ تمرین زیاد می‌ شه این کار رو کرد. مثلا جای یه برگ درخت توی یه جنگل تاریک. یا جای یه سنگ وسط بیابون. یا جای یه پیرمرد آب‌ زیپو که نیم ساعت طول می‌ کشه تا کفش‌ های لعنتیش رو بپوشه. جای یه حشره. یه سیفون توالت. یه توپ فوتبال. یه تابوت. یه جفت کفش. جای یه قدیس، یه روسپی، یه گربه. می‌گفت اگه مدتی این کار رو انجام بدید حس می‌کنید انگار دنیا داره توی روح‌ تون نفس می‌ کشه.#کتاب

#پنج_شنبه

#فرهنگ_سازی

#مسئولیت_اجتماعی


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/1080

كتاب پيچنويسنده: #زهرا_شاهيدرباره كتاب:

رمان «پیچ» نوشته زهرا شاهی اثری است درباره زنی که نمی‌تواند دنیا را به تملک خود درآورد. شاهی در این رمان با زبانی طنزآلود و ایجاد موقعت‌های گاه متناقض رابطه خاصی میان زن و شوهر آرمان‌گرای عجیبش ساخته که درش جنسی از بلاتکلیفی در رابطه وجود دارد.

رمان با جست‌وجوی قهرمانش آغاز می‌شود برای فرارفتن از زندگی روزمره. زندگی‌ای که او تلاش می‌کند درش برای خود گوشه و فضای فردی بیابد و درش نفس عمیق‌تری بکشد. برای همین شروع می‌کند به عکاسی در خیابان و مترو و همین امر قرار است ماجرایی را برای او رقم بزند.

شاهی بیش از هرچیز درباره بک وضعیت زیستی روایت کرده است در فضای شهر تهران. رمان قصه‌گوست و مملو از خرده‌روایت که در لفافی از طنز پیچیده شده‌اند. برای همین «پیچ» را می‌توان اثری خوش‌خوان دانست که مخاطبش را سرگردان و رها نمی‌کند. یک رمان روایی که درش تناقض‌های زنده بودن میان روزمرگی زندگی محور متن است.

رمان با جست‌وجوی قهرمانش آغاز می‌شود برای فرارفتن از زندگی روزمره. زندگی‌ای که او تلاش می‌کند درش برای خود گوشه و فضای فردی بیابد و درش نفس عمیق‌تری بکشد. برای همین شروع می‌کند به عکاسی در خیابان و مترو و همین امر قرار است ماجرایی را برای او رقم

بزند.در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:


«هنوز هم خودم را برای خنده‌های آ‌ن‌روز نبخشیده‌ام. لبخندش مثل پنیر پیتزا کش آمد و گفت: «خواستگار دیگه‌ای که ندارین؟» گفتم:«زیاد!» بوووووق! دلم می‌خواست خیلی عصبانی شوم، اما فقط خنده‌ام بیشتر شد. هنوز هم حسرتش را می‌خورم. گفتم «به‌خدا راست می‌گم برید از مامانم بپرسید.» مکثی کرد و گفت «پس دوباره می‌پرسم خواستگار دیگه‌ای هم دارین؟» با خوشحالی یک دختر نوزده ساله گفتم «بله!» صدای بوق درنیامد. گفتم«ببینین! پس به بوق‌های قبلی هم باید شک کرد.» گفت «ترجیح می‌دم باورشون کنم... سوال بعد... خب، به‌نظرم از بین خواستگارهاتون ترجیح می‌دین با من ازدواج کنین. درسته؟»/ «خیلی پررویین.»/ بووووق! «این بوق برای چی بود؟»/ «برای اینکه جواب ذهن ناهوشیارتون این نبود که گفتین... البته نمی‌خواد جواب بدین. این بوق خودش گویاست.» باطنم را بیل زده بود و هرچه می‌خواستم پنهان بماند پخش و پلا کرده بود. خلع سلاح شده بودم....


#معرفي_كتاب

#كتاب_و_كتابخواني

#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1007

كتاب پيچ
كتاب: يك بعلاوه يك

كتاب: يك بعلاوه يكنويسنده: #جوجو_مويز


درباره كتاب و نويسنده:


جوجو مویز با دو کتاب من پیش از تو و کتاب پس از تو در ایران معروف شد. کتاب یک بعلاوه یک سومین کتاب جوجو مویز است که از سوی انتشارات آموت در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.این کتاب یک رمان اجتماعی است. کتابی که به مشکلات و دغدغه های اقشار مختلف جامعه اشاره می کند. دردسرهای یک خانواده فقیر را نشان می دهد که چطور برای زنده ماندن و پیشرفت کردن تلاش می کنند. و در مقابل به مشکلات قشر ثروتمند هم اشاره دارد.قسمت هایی از کتاب:

هیچ کس بابت خبر بدی که برایش آوردی از تو تشکر نمی کند.

جس گاهی با خودش خیالپردازی می کرد که اگر مجبور نبود همیشه سر کار باشد، چگونه مادری می شد. برای بچه ها کیک درست می کرد و می گذاشت کاسه را بلیسند. بیشتر لبخند می زد. روی کاناپه می نشست و با آن ها حرف می زد. وقتی بچه ها سر میز آشپزخانه نشسته بودند و تکالیف مدرسه انجام می دادند، کنارشان می ایستاد، به اشکالاتشان جواب می داد و کمکشان می کرد تا بالاترین نمره ی ممکن را بگیرند.

مادربزرگ جس همیشه می گفت کلید یک زندگی شاد، حافظه ی ضعیف است. در حقیقت، این حرف را پیش از آنکه دچار زوال عقل شود گفته بود، ولی جس نکته را گرفته بود.


«همه به پول فکر می کنند. حتی پولدارها.»


«آره. با این فرق که پولدارها به پول فکر می کنند تا چطوری پول بیشتری ازش درآورند. در صورتی که کسی مثل من همه اش دارد به پول فکر می کند که چطور یک هفته ی دیگر را سر کند.»

قانون اول باشگاه آدم های خوش و بی خیال این است که اصلا هیچ باشگاهی وجود ندارد.


قضیه این است وقتی تمام مدت دارید به کسی سرکوفت می زنید، نتیجه اش فقط این است که آن شخص به حرف های خردمندانه تان هم دیگر گوش ندهد.


نظرات برخی از روزنامه ها و مجلات که در پشت کتاب آمده است:


رمانی پرکشش از شرح یک دلدادگی که من از خواندنش لذت بردم. –روزنامه دیلی میل


تاثرانگیز با فراز و نشیب هایی بسیار که گاهی با صدای بلند می خندید. –روزنامه ساندی اکسپرس


قصه ای روحیه دهنده و شوق انگیز در تایید زندگی که بی وقفه خواهید خواند. –مجله هیت


داستانی شگفت انگیز، رک و بی پرده، واقعی و غمگین در بهترین شکل ممکن خود. –مجله فرهنگی ماری کلرhttps://t.me/mandegarmehr/987

كتاب: جنايت جردن

نويسنده: #عليرضا_محموديدرباره كتاب:


نخستین رمان از مجموعه پلیسی علیرضا محمودی «جنايت جُردن» نام دارد که از سوی نشرِ چشمه منتشر شد.


محمودی که سال‌هاست به عنوانِ فیلمنامه‌نویس، منتقدِ سینما و روزنامه‌نگار فعالیت دارد، در این رمان‌ تلاش کرده تا قواعد ژانر پلیسی را اجرا کند. «جنایتِ جُردن» نخستین پرونده درباره «هوشنگِ توانا»‌، کارآگاهِ داستان او است که با قتلی فجیع روبرو می‌شود.


هوشنگ توانا افسرِ نیروی انتظامی‌ است و سال‌ها تجربه‌ پلیسی دارد. او با دستیارِ تازه‌اش در آخرین روزهای مانده به عیدِ نوروز با پرونده‌ ای عجیب روبرو می‌شوند. توانا، کارآگاهی تنهاست که سوابقِ خوبی در نیروی انتظامی دارد.


محمودی یکی از چهره‌های ادبیاتِ و سینمای ایران است که درباره‌ ادبیاتِ پلیسی  مطالعه و طبع‌آزمایی کرده است و سعی داشته کارآگاهی ایرانی بسازد که در قواعدِ ژانر این نوع رمان حرکت می‌کند. این نویسنده به تازگی کارگاه‌‌هایی هم برای تدریسِ نوشتنِ رمانِ پلیسی در شهرِ کتاب برگزار کرده‌ که با استقبال روبرو شده است.


در سال‌های اخیر و با رشدِ دوباره‌ مخاطبانِ رمان کارآگاهی و پلیسی در ایران، این ژانر مهمِ تاریخِ ادبیات و زیرشاخه‌های آن اهمیتی دو چندان یافته‌اند. ولی در تمامِ این سال‌ها به ندرت شاهدِ آثارِ نویسنده‌ای ایرانی در این ژانر بوده‌ایم و عمده‌ آثار پلیسی ایرانی شاملِ بازخوانی پرونده‌های قتل‌ بوده‌اند.چند جمله از اين كتاب:


< آدم از زن خونه‌دار که یه دستش کفگیر و یه دستش جاروئه، جرات نمی‌کنه سنشُ بپرسه چه برسه به خانم استادِ کونگ فو...>


< عدالت فقط به فاصله‌ی یک متر از سطح زمین تو بهشت‌زهرا رعایت شده.>


< ما داهات‌هامون رو به هوای عدالت ول نکردیم، بوی پول ما رو کشوند پای البرز.>https://t.me/mandegarmehr/969

كتاب: جنايت جردن
كتاب: مثل خون در رگهاي من

كتاب: مثل خون در رگهاي مننويسنده: #احمد_شاملو


درباره كتاب:


شعرهای لطیف و زیبای شاملو از جمله معروف ترین اشعار عاشقانه هستند. #آیدا_سرکیسیان همسر اوست که ورودش به زندگی شاملو تاثیر بزرگی داشت و آثار « #درخت_و_خنجر_و_خاطره » و « #آیدا_در_آینه » به دلیل حضور او نوشته شده اند.


کتاب «مثل خون در رگ های من»، مجموعه ای از ۲۰ نامه ی عاشقانه شاملو به آیدا است. نامه هایی پر از عشق و حس زیبا، عشقی که بعد از تجربه ناموفق شاملو بوجود آمده است، عشقی خالصانه که هر خواننده ای را جذب خود میکند. دلیل دوست داشتنی بودن این نوشته ها این است که از عشقی واقعی سرچشمه گرفته اند و حتما شنیده اید که «آنچه از دل بر آید لاجرم بر دل نشیند»

علاوه بر بار عاطفی نامه ها، این کتاب بخشی از زندگی شاعر را هم بطور غیر مستقیم به مخاطب نشان میدهد، بخش هایی مانند آشنایی اش با برخی شخصیت های سرشناس یا سفرها و ..


این نامه های زیبا و عاشقانه بین دهه ۴۰ تا ۵۰ شمسی نوشته شدند و بیشتر هم مربوط به ابتدای آشنایی آنهاست و ۱۵ سال پس از فوت شاملو اجازه انتشارشان توسط همسرش، آیدا، داده شده است.در اینجا بخش کوچکی از یکی از این نامه ها را بخوانید :

دست های تو در دست من است. امید تو با من است. اطمینان تو با من است. چه چیز ممکن است بتواند مانع پیشرفت من شود؟ کوچکترین لبخند تو مرا از همه ی بدبختی ها نجات می دهد. کوچک ترین مهربانی تو مرا از نیروی همه ی خداها سرشار می کند… یقین داشته باش که احمد تو مفلوک و شکست خورده نیست. تمام ثروت های دنیا، تمام لذت های دنیا، تمام عالم وجود، برای من در وجود ” آیدا ” خلاصه می شود. تو باش ، بگذار من به روی همه ی آن ها تف کنم. بگذار به تو نشان بدهم که عشق ، عجب معجزه یی است. تو فقط لبخند بزن. قول بده که فقط لبخند بزنی ، امیدوار باشی و اعتماد کنی. همین!


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/952

كتاب : چهارگانه هاي لوئيس لورينويسنده: #لوئيس_لوري


مترجم: #کیوان_عبیدی_آشتیانیدرباره كتاب و نويسنده:


مراسم رونمایی ازچهارگانه لوئیس لوری روز پنج شنبه، 19 مرداد برگزار شد.


در این مراسم کیوان عبیدی آشتیانی، مترجم کتاب و علی‌اصغر سیدآبادی و مریم محمدخانی به عنوان سخنران حضور داشتند.

#بخشنده، #در_جست‌وجوی_آبی‌ها، #پيام_رسان، و #پسر چهار کتابی است که کتاب ونوشه (واحد کودک و نوجوان نشرچشمه) منتشر کرده است. هر یک از این ‌کتاب‌ها شخصیت مستقلی دارد، اما همه‌ آن‌ها دنیای آینده و زندگی آدم‌ها در آینده به تصویر درآمده است.


لوییس آن هامرزبرگ که آثارش را با نام لوییس لوری منتشر می کند، نویسنده آمریکایی و پدید آورنده آثار بی شماری برای کودکان و نوجوانان است. او آثار درخشانی در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان دارد و دو بار برنده مدال نیوبری شده است. مدال نیوبری یکی از بزرگ ترین جوایز ادبی در زمینه ی ادبیات کودکان و نوجوانان در امریکاست.


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/927

كتاب : چهارگانه هاي لوئيس لوري
كتاب : مرگ آقاي سعدي در پاريس

كتاب : مرگ آقاي سعدي در پاريسنويسنده: #سيد_مجيد_حسينيدرباره كتاب؛


این کتاب پنجمین عنوان مجموعه «ناداستان» است که توسط این ناشر چاپ می شود.


حسینی که پیش از این سفرنامه هایی از سفر به آمریکا و عربستان منتشر کرده، این بار نتیجه سفرهای خود به شهر پاریس را در قالب این کتاب، چاپ کرده است. او در این کتاب، شنیدن صدا و قصه سعید دوست دوران دانشجویی اش را بهانه ورود به داستان شهر پاریس کرده است.


نویسنده درباره این ناداستان می گوید: من بودم و ساعت ها روایت زندگی سعید در پاریس و تجربه و احساسی که از بارها سفر به پاریس پیدا کردم. همه این ها را نوشتم. از این مکان های عجیب و خاص عکس گرفتم و ریختم درون یک روایت زندگی. و شد این کتابی که می بینید که نمی دانم داستان است، مستند است، متن فلسفی است یا جامعه شناسی.


بخش های مختلف این روایت با این عناوین، نامگذاری شده اند:


مقدمه ای برای یک روایت واقعی، کافه رقصان رویاها، شانزه لیزه فریب کار، قلب خفته روشنفکری، قلب مقدس تن شیطانی، محله پشت بهشت، اشراف زاده کثیف، تنفر مدفون شده، قفل عشق، شب های بیدار، تن مقدس قلب شیطانی، مرگ زندگی، تاریخ مصور در محاصره، قلعه هفتصد و پنجاه ساله دانش، مزه اشرافیت، لژیون دنور آدم های مفتخر!، پرسه در خیابان یک طرفه، پرسپکتیو اسرارآمیز موسیقی، لذت کوبیستی، مسلخ کنکورد، دریای شهر، بایگانی آدم ها، روح پر غم پاریس، سن _ شپل مهربان، دیو پیچ و مهره ای، جهان بی آرزوی آرزوها!، ممنوعه پیگل، خوشبخت تهی دست، ضدفلسفه کولژدوفرانس، ناپلئون خفته، پل دو جهان، قبرهای دونفره، نازک دل آهنین، شادی های کوچک، انتخاب رنج، خیابان نشانه ها، سلطان مغرور، کارخانه رویا، دبی آن بالا چه خبر است؟، لعاب های رقت انگیز، شهر ریاکار، رنج یک فیلم سینمایی، زندگی در خواب، خلوتگاه خیال، در محاصره تبلیغات کشنده، صدای عطرها، فرار از خود، دل اندوهگین، لحظه های قهرمانی، رویاهای مجسم آدم ها، پاتوق شرق دوستان، نشستن درون رنج، ایمان ناممکن.


بخش های نامگذاری شده در کتاب، عموما یک یا دو صفحه هستند و با تصاویری از اماکن شهر پاریس یا یک نقاشی از نقاط مختلف این شهر، همراه هستند.


در قسمتی از این کتاب می خوانیم:


اگر خیابان های پاریس شخصیت دارند، این ایفل شخصیت دارد که هیچ، اصلا یک شخصیت عجیب و غریب دارد، درست مثل سعید که فکر می کنی صبح یک آدم است و شب یک آدم دیگر، ایفل و سعید حال و احوال شان یک روز یکسان نیست، اول صبح بیایی نزدیک ایفل یک آدم سخت آهنین منظم می بینی که یک خنده کوچک هم روی لبش نیست، اما سر شب، وقتی چراغ های نورانی زردرنگ می تابد روی تن ایفل، احساس می کنی با یک آدم نازک دل طرفی، من می گویم: آدم های دل نازک پنهان می شوند پشت پوست صورت شان؛ آدم ها دل شان قدر دردهایی که کشیده اند، نازک می شود اما دردها همیشه خودشان را یک گوشه چشم پنهان می کنند، روی صورت نمی آیند؛ سعید هم حالا که راه هایش بسته شده بود، دل نازک شده بود، صبح سخت و منظم بود، شب گوشه چشمش، غم ها را پنهان می کرد، رحمان فکر می کرد، سعید حال ثابت ندارد، لابد مریض است، فکر دارو بود برایش؛ اما سعید هرچه جلوتر می رفت، منطقش بیشتر شکست می خورد، بیشتر کم می آورد، این ها نازک دلش می کرد، دل نازک هم که حساب ندارد، همزاد گریه و دوست خنده است...


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/908

كتاب : تهران در بعد از ظهر
#نويسنده: #مصطفی_مستوردرباره كتاب:


خوب برای تکمیل شدن مجموعه کتاب های آقای مستور ، رفتيم سراغ اخرین اثر ایشون که هنوز زماني از چاپ شدنش نگذشته به چاپ دوم هم رسیده . کتاب از 6 داستان کوتاه تشکیل شده است .


هیاهو در شیب بعداز ظهر : دوستان جوانی که با هم بیرون رفته ناد و الیاس صوفی مسلک از بقیه جدا شده و به دنبال عکاسی می رود .


چند روایت معتبر درباره ی بهشت : کله کدو بچه ی عقب افتاده ای است که عاشق موهای خواهرش منیژه می باشد .


تهران در بعد از ظهر : چند روایت مختلف از رابطه زنان و مردان در تهران .


چند روایت معتبر درباره ی دوزخ : دختری که ذره دره از معصومیت دور شده و مسیر زندگی اش تغییر کرده است .


چند روایت معتبر درباره ی برزخ : پسر که عاشق سوفیا و سارا شده است .


چند مسئله ی ساده : ده مسئله مختلف اجتماعی .قسمت های زیبایی از کتاب:


اشتباه اول من این بود که به تو اعتماد کردم . اشتباه دوم من این بود که عاشقت شدم . اشتباه سوم من این بود که فکر می کردم با تو خوشبخت می شم . اشتباه بعدی من این بود که تو رو صد بار بخشیدم . اشتباه هزارم من این بود که هیچ وقت خودم رو از پنجره پرت نکردم بیرون . هنوز هم دارم اشتباه می کنم که با تو حرف می زنم .
سخت تر از خودکشی اینه که خودت رو نکشی .
اتفاق تو نباید می افتاد و حالا که افتاده است من باید خود را عادت بدهم به فراموش کردن آن .


 #مهرتان_ماندگار

http://t.me/mandegarmehr

كتاب : تهران در بعد از ظهر
كتاب: هی هی جبلي قم قم

كتاب: هی هی جبلي قم قمنويسنده: #رضا_دانشور

 #نشر_چشمهدرباره كتاب:


در این کتاب نزدیک به 20 داستان کوتاه می‌خوانید که اسامی بعضی از آن‌ها عبارتند از: "عصرانه"، "آبی"، "با دوستان داماد به عروسی نرو"، "آیا پلنگ در البرز راه می‌رود"، " هی هی-جبلی-قم قم " و ... .


رضا دانشور در سال ۱۳۲۶ خورشیدی در مشهد متولد شد. ابتدا به تئاتر علاقه‌مند شد و به همراه افرادی چون داود کیانیان، داریوش ارجمند، انوشیروان ارجمند، رضا صابری و رضا کیانیان در تکوین یک جریان تئاتری مهم در شهر مشهد نقش عمده‌ای داشت.


رضا دانشور ابتدا در دهه پنجاه خورشیدی با چاپ داستان‌های کوتاه در نشریات و مجلات شناخته شد،انتشار رمان "نماز میت" او را به عنوان نویسنده‌ای توانمند در داستان‌نویسی ایران مطرح کرد.


در بخشی از داستان «کرفون» می‌خوانیم: «می‌خواستم برایت از چیزهای فراوانی که وجود دارد بنویسم. چه فایده که تکرار کنم ماهیت آن چه میان ما می‌گذرد چیست و کدام یک قربانی یکدیگریم، یا بیشتر قربانی یکدیگریم. پل رنگینی را می‌شناسم که بسیار چیزهای نکبتی از روی آن عبور می‌کند، سرشار از هیجان و گرفته‌دلی؛ هیجان‌های لرزدهنده‌ای که ادم را با هر تکان بیشتر فرو می‌برند. زشت است هنوز لب بازنکرده بگویی می‌خواهم گریه کنم، اما آن چه مسلم است من و تو متاسفانه وجود داریم و چه بسیار اوقاتی که این طور نیست و هیچ کس دیگر هم نیست که خنده‌ها را بشناسد. روی‌هم‌رفته تعجب‌آورست، اما همه این نیست: میان این همه اسکلت‌های چاق و کتاب‌خوار گیر کرده‌ام و بیشتر به فکر روزهایی هستم که گم شده‌اند؛ نه، حتا وجود نداشته‌اند. بگذار برایت صریح‌تر بگویم. دلم به طور وحشتناکی برای آن دختر بینی‌بلند می‌سوزد: قدبلند، مو مشکی، چشم‌وابرو مشکی، و نازپرورده.»
#مهرتان_ماندگار

http://t.me/mandegarmehr

كتاب: سرخ سفيدنويسنده: #مهدي_يزداني_خرم
درباره كتاب:

«سرخِ سفید» سومین رمانِ «مهدی یزدانی‌خُرّم» (1358) است. رمانی که از یک باشگاهِ ورزشی کوچک در خیابانِ شانزده آذرِ تهران سالِ 1391 آغاز می‌شود و می‌رود به دی‌ماه سالِ 1358. ده‌ها داستان و روایت در این تکه‌ی زمانی اتفاق می‌افتند که به نحوی باهم ارتباط پیدا می‌کنند. می‌‌گويد که چطور یک کشیش یونانیِ آزادی‌خواه در برفِ تهرانِ آن سال در هوای شهری نفس می‌کشد که مهاجمِ تیمِ بلاتکلیف‌شده‌ی تاجِ تهران مبهوت روزگار است و این‌که چرا جنازه‌ی نخست‌وزیرِ اعدام‌شده هنوز دفن نشده و در پزشکی ‌قانونی باقی ‌مانده و فروشنده‌ی کتاب‌های جلدسفیدْ عاشقِ یک متخصص زنانِ ممنوع‌الکار شده است… رمان استخوان‌های رضاخان را در جایی از تاریخ کشف می‌کند که مخاطب شگفت‌زده می‌شود، همان‌طور که یکی از بازماند‌گان دودمان صفوی در دفترِ مهدی بازرگان شاهد رقم خوردنِ تاریخ است. این میان مبارزه‌های پانزده‌گانه‌ی یک رزمی‌کارِ جوان است که دو زمان را به‌هم می‌دوزد. اویی که برای گرفتنِ کمربند مشکی ناچار می‌شود موضوعِ یک روز سرد و برفی شود در دی‌ماه سال 1358… و این تازه شروعِ احضارِ ارواحِ رهاشده بر آسمان است… روزی که با بخارِ یک خشک‌شویی شروع می‌شود و تند و بی‌وقفه پيش می‌رود…


#مهرتان_ماندگار

كتاب: سرخ سفيد
کتاب نهنگی که یونس را خورد هنوز زنده است

کتاب نهنگی که یونس را خورد هنوز زنده استنویسنده : سعید محسنی


درباره كتاب:


تازه‌ترین رمانِ سعید محسنی نامی عجیب دارد، نهنگی که یونس را خورد هنوز زنده است. این عجیب ‌بودن در بافت رمان نیز چنان جا گرفته که ما را با رمانی متفاوت روبه‏رو می‌کند. محسنی که کتابِ قبلی‏اش، دختری که خودش را خورد، با اقبالِ خوبی روبه‏رو شد در این رمان زبانِ طنزآلود و روایی‌اش را حفظ کرده و درباره‌ی مردی می‌نویسد که جهان بر او تنگ آمده. او در یک کتابخانه‌ی عمومی کار می‌کند؛ کتابخانه‌ای فقیر، کم‌مراجع، خاک‌گرفته و درعین‌حال در حالِ پوسیدن. او باید فرمایشاتِ همکاری را هم که مدام در حالِ تنگ‌تر کردنِ این فضاست تحمل کند. در کنار خاکِ پارکی که حوالی کتابخانه است، تنهایی و بی‌کتابی کتابخانه و از آن مهم‌تر، جهانی که مملو از جنون شده. در این فضا روزی دختری برای گرفتنِ کتاب وارد این کتابخانه می‌شود اما ماجرا آن‏جوری که احتمالاً فکر می‌کنید پیش نمی‌رود!... محسنی در رمانش موقعیتی ساخته طنزآلود و مملو از احساسِ زجر و تک‌افتاد‌گی برای کسی که چنبره‌ی مفهوم این کتابخانه‌ی نفرین‏شده در حالِ بلعیدنش است... مثلِ یک نهنگ... یک رمانِ متفاوت و خواندنی.مهرتان ماندگار

http://t.me/mandegarmehr

کتاب : هرگز ناامید نخواهم شدعنوان: پنج مرحله برای غلبه بر #بحرانها


نام مؤلف: #جری_وایت


مترجم: #محمد_جوادی


درباره كتاب:


جری وایت(jerry white) نویسنده این کتاب،در سال 1984 پای خود را در حادثه انفجار مین از دست می دهد .

وی پس از وقوع این حادثه با صبر و تحمل زیاد و اراده ای قوی با این مشکل مبارزه کرده و علاوه بر غلبه بر بحران ایجاد شده در زندگیش، درجهت پیشرفت

و موفقیت گام بر می دارد .

وی برنده جایزه صلح نوبل سال 1997 و یکی از اعضای ((انجمن بازماندگان)) میباشد. و با بسیاری از اشخاصی که در زندگی آسیب های مختلف جسمی و روحی دیده و با موفقیت بر آنها غلبه کرده اند، گفتگو کرده است.

جری پنج مرحله برای مقابله با حوادث و مشکل های زندگی افراد و همچنین تقویت امید به زندگی در نظر گرفته است .

از مهم ترین افرادی که جری با آنان در این زمینه صحبت کرده می توان لانس آرمسترانگ،نلسون ماندلا و مرحوم شاهزاده دایانا را نام برد.


صنعتی شدن شهرها،پیشرفت تکنولوژی،افزایش فشار کار روزمره و ....

از عواملی هستند که تنش های فراوانی

ایجاد میکنند و افراد به دلیل پیچیدگی های جوامع امروزی دچار بحران های مختلف جسمی و عاطفی می شوند.

و این خود ما هستیم که تصمیم میگیریم بر مشکلات  پیروز بشویم یا نه !

[ مطالعه این کتاب خالی از لطف نیست ]


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr

کتاب : هرگز ناامید نخواهم شد
كتاب چراغ ها را من خاموش ميكنم.

كتاب چراغ ها را من خاموش ميكنم.نويسنده:  زويا پيرزاد


درباره كتاب:


کتاب «چراغ ها را من خاموش میکنم» از زبان کلاریس بیان میشود.کلاریس زنی ارمنی است، ۳ فرزند دارد: پسر ۱۵ ساله و ۲ دختر بچه دوقلو. شوهرش در شرکت نفت است و در ابادان زندگی میکنند. داستان از کجا شروع میشود؟ از همان صفحه اول که صدای ترمز اتوبوس مدرسه می اید، بعد قیژ در فلزی حیاط، صدای دویدن روی راه باریکه ی وسط چمن و جمله ی: «لازم نبود به ساعت دیواری آشبصخانه نگاه کنم. چهار و ربع بعد از ظهر بود.» و این جمله میشود آغاز دنیای روزمرگی های کلاریس در کتاب . دنیای روزمرگی ها و کارهای بی پایان زنی خانه دار. زنی که خودش هم ، دنیا و خواست ها و دوست داشتن هایی دارد. دوست داشتن ها و خواست هایی که کسی به آنها بهایی نمیدهد. بچه هایش دارند بزرگ میشوند و او در دنیای انها کمرنگ تر میشود، شوهرش غرق در کار و زندگی خودش است، خواهر و مادرش هم همینطور، دوست و همسایه هایه هایش هم .. همسایه؟ بله، و یکی از همین روزهای تکراری، یک همسایه جدید می اید. همسایه ای که تکراری نیست. و انگار دنیای کلاریس را میبیند. خواست ها و دوست داشتن هایش را. و کلاریس حس جدیدی را در کنار ان همه حس های کهنه تجربه میکند. حسی که پسرش هم چند وقتی است احساس میکند؟ شاید همان حس است شاید هم..


آرمن نگاه به سقف پرسید : تو و پدر قبل از این که عروسی کنید عاشق هم شدید؟


هول شدم. سوال های ناگهانی، رفتار پیش بینی نشده و هرچیزی که از قبل خودم را برایش آماده نکرده بودم دستپاچه ام میکرد و آرمن خدای این کارها بود. حالا به جای سقف زل زده بود به من و منتظر جواب بود.


پاشدم رفتم کنار پنجره ایستادم. یاد روزی افتادم خیلی سال پیش، که دبیر جبر قرار نبود از من درس بپرسد و پرسیده بود و بلد نبودم معادله ی روی تخته سیاه را حل کنم. نگاه های همکلاسی ها را پشت سرم حس میکردم و از زیر چشم دبیر ریاضیات را می دیدم که بی حوصله و منتظر، با انگشت روی میز ضربِ یورتمه گرفته بود. خیس عرق بودم و قلبم به شدت میزد. توی دلم میگفتم “خدایا کمکم کن. این لحظه ها را زودتر بگذران.


قلبم زیاد تند نمی زد و خیس عرق هم نبودم، اما دلم میخواست لحظه ها زودتر بگذرند.چشم به درخت کُنار و پشت به پسرم گفتم: ” من هم مثل تو از ریاضی خیلی خوشم نمی آمد. 

كتاب منِ ديگر مانويسنده: حجة الاسلام محسن عباسي ولديدرباره كتاب:

در مورد تربیت فرزند کتاب های زیادی به رشته تحریر در آمده، که هر کدام سبک و شیوه و روش خاص خود را دارا هستند. اما یکی از بهترین کتابهایی که در مورد تربیت فرزند نگاشته شده کتاب... من دیگر ما اثر حجت الاسلام شیخ محسن عباسی ولدی است که تربیت را از دیدگاه قران و روایات بررسی کرده. مطالعه این اثر انسان را از سایر کتاب های تربیتی بی نیاز می‌کند و یک چشم انداز تازه ای را مقابل خانواده ها ایجاد می کند.... جلد۱: آنچه در این جلد میخوانید: مشکلات تربیت در دنیای امروز/ مبانی تربیت دینی/ نقش رفتار والدین در تربیت فرزند جلد۲: آنچه در این جلد میخوانید: محبت و آثار آن در تربیت فرزند/ چرا محبت نمی کنیم؟/ دلایل اثر نکردن محبیت / شیوه های ابراز محبت جلد3: آنچه در این جلد میخوانید: آثار آزادی کودکان/ آثار محدودیت های بی جا/ چرا فرزندانمان را آزاد نمی گذاریم؟/ هنر آزاد گذاشتن کودک و هنر محدود کردن کودک می باشد. جلد 4: آنچه در این کتاب می خوانید: رابطه بازی با محبت ورزی، چرا بازی بچه ها را جدی نمی گیریم؟، ویژگی های بازی مفید جلد 5: آنچه در این جلد می خوانید: - یادداشت پزشکان بر این کتاب - جایگاه نگاه در تربیت - پیامدهای جسمی تلویزیونی شدن - پیامدهای تربیتی تلویزیونی شدن - دلایل تلویزیونی شدن خانواده ها - برای پیشگیری و درمان تلویزیونی شدن چه کنیم؟ 

 

كتاب منِ ديگر ما
كتاب قدیس

كتاب قدیسنويسنده: ابراهيم حسن بيگي
درباره كتاب:

رمان «قدیس»، نگاهی تاریخی به بُعد حکومت‌داری حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در 5 سال دوران خلافت آن حضرت است. این رمان در اصل روایتی است از زندگی کشیشی که دوست دارد کلکسیونر کتب و اسناد خطی باشد و در این کار اشتیاق فراوانی برای جمع‌آوری کتاب‌های خطی دارد. خیلی‌ها بر این باور هستند که همیشه عشق آدم را نجات می‌دهد و حالا ما در رمان با همین پدیده مواجه هستیم. عشق کشیش به کتب خطی، او را به مردی تاجیک می‌رساند که می‌خواهد کتابش را بفروشد. اما همیشه در مسائلی که ارزش مادی داشته باشد، شیطنت هم وجود دارد. مرد تاجیک توسط یک عده جنایتکار کشته می‌شود و خانه کشیش هم مورد سرقت قرار می‌گیرد. این آغاز ماجرایی است که در نهایت کشیش را به مطالعه سرگذشت حضرت امیر(ع) علاقه‌مند می‌کند. کشیش مسیحی که در مسکو زندگی می‌کند، دوران کودکی و بخشی از زندگی‌اش را در بیروت گذرانده و اکنون نیز مجبور می‌شود برای حفظ جان خود به بیروت برود. جایی که هم برخی اقوام او در آنجا زندگی می‌کنند و هم دوستان محققی چون جرج جرداق نویسنده کتاب «الامام علی صوت‌العداله‌الانسانیه» انتظارش را می‌کشند. با سفر کشیش به لبنان، ماجراها شکل گیراتری به خود می‌گیرد و البته داستان وارد روایت های تاریخی می‌شود و نویسنده تلاش می‌کند وقایع تاریخی پیرامون بُعد حکومتی امام علی(ع) را یکی بعد از دیگری با پیچ‌وتاب‌هایی تعریف کند و همین موضوع باعث می‌شود که به نظر برسد نویسنده کمی از موضوع روایت اصلی داستان که در واقع خود کشیش مسیحی است دور شده است. کشیشی که در نوعی مظلومیت خاص قرارگرفته، اما به‌سوی حق رهنمون می‌شود و در می‌یابد که مظلومیت او در مقابل علی(ع) چیزی نیست.


رمان کنایه‌های فراوانی دارد که حکام نالایق کشورهای عربی را نشانه می رود و درست آنها را ادامه حکومت بنی‌امیه و بنی عباس معرفی می‌کند. در همین باب گفت‌وگوهای خاصی هم بین شخصیت‌های داستان صورت می‌گیرد. بخصوص گفت‌وگوی خواندنی کشیش و جرج جرداق در مورد حکومت در اسلام. باوجود اینکه نویسنده از ترکیب خوبی برای روایت زمان حال و زمان تاریخی رمان استفاده کرده و یک راست روایت های اصلی را در پیش‌گرفته و کتابش را نوشته است، اما می‌توان اقرار کرد که داستان بسیار هوشمندانه از پیچ‌وتاب های یک رمان پلیسی هم بهره برده و کلاً می‌توان گفت حاصل کار کتابی خواندنی و لذت‌بخش است. در پایان رمان، جنایتکاران مسکو دستگیر می‌شوند و کشیش با گنجی بزرگ در دل که در سفر بیروت یافته است به کشورش بازمی‌گردد و شاید عظمت همین گنج است که جابجایی چمدان‌های او در فرودگاه را چندان مهم جلوه نمی‌دهد!


در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:


«کشیش همان طور که فنجان قهوه در دستش بود پرسید: اگر داشتن حکومت دینی به معنای بقای دین نیست، پس چرا حاکمان دینی پس از علی اصرار به استقرار حکومت دین داشتند و حکومت را لازمه‌ دین می‌دانستند؟ مثل بنی‌عباس و بنی‌امیه که مدعی بودند نابودی حکومتشان مساوی نابودی دین است.


جرج پاسخ داد: کافی است افکار آنها را در برابر افکار و سخنان علی قرار دهی؛ خواهی دید که بنی‌عباس و بنی امیه دروغ می‌گویند. آنها حکومت را برای دنیا خودشان می‌خواستند و به دین تمسک می‌جستند. دین بهانه‌ای بود تا حکومت کنند. دین را در خدمت قدرت خود می‌خواستند، نه حکومت را در خدمت دین. اگر لازمه‌ بقای دین حکومت بود، پس باید همه‌ی پیامبران الهی الزاماً دارای حکومت می‌بودند و از ادیانی که حکومتی نداشتند، نباید نشانی باقی می‌ماند. حکومت از نظر علی، ابزار و وسیله بود نه اصل دین؛ وسیله‌ای در خدمت دین و برای خدمت به مردم. اگر شرایط برای ایجاد حکومت کافی نباشد، دین هرگز نیست و نابود نمی‌گردد.»


 

كتاب هنر شفاف انديشيدننويسنده: رولف دوبلي


مترجمان: عادل فردوسي پور، علي شهروزستوده، بهزاد توكلي نيشابوردرباره كتاب:


هنر شفاف اندیشیدن درباره اشتباهاتی است که کرده‌ایم و نباید بکنیم.


اشتباه‌هایی که انجام دادن‌شان بد است ولی خودمان نمی‌دانیم اشتباه هستند. هنر شفاف اندیشیدن، ٩٩ بخش دارد که هرکدام به یک اشتباه پرداخته. البته خود نویسنده هم تاکید دارد که لیستش کامل نیست و می‌تواند نوشته‌هایی به آن اضافه شود. خود آقای «رولف دوبلی» درباره کتابش نوشته: «این کتاب حاوی دستورالعمل نیست. در آن «هفت گام برای یک زندگی بی‌خطا» پیدا نخواهید کرد…


در واقع آرزوی من کاملا ساده است: اگر بتوانیم بزرگترین خطاهای فکری را بشناسیم و از آنها در زندگی شخصی، شغلی یا در دولت‌مان پرهیز کنیم، ممکن است شاهد جهشی در موفقیت خود باشیم. نیازی به حیله‌های جدید، طرح‌های نوین، ابزار غیرضروری و پرکاری طاقت‌فرسا نیست. تمام آن‌چه ما بدان نیاز داریم، پرهیز از بی‌خردی است.»

هر فصل کتاب یک خاطره یا رخدادواقعی را توصیف کرده و بعد سراغ پاسخ دادن به این پرسش رفته که چرا انجام دادن این خطا، بد است.

 

كتاب هنر شفاف انديشيدن
کتاب کافه پیانو

کتاب کافه پیانونویسنده: فرهاد جعفری


درباره کتاب:

  راوی داستان مردیست که در شغل قبلی خود یعنی دایر کردن دفتر روزنامه شکست خورده و اکنون در پی اختلافاتی با همسرش جدا از او زندگی می کند و کافه ای  به نام کافه پیانو زده تا از طریق درآمد کافه ، مهریه همسرش پری سیما را تهیه نماید . کتاب به صورت فصل فصل است و هر فصل ماجرایی مربوط به یکی از مشتریان کافه یا گوشه ای از زندگی راوی ......

 قسمت های زیبایی از کتاب


  اگر می بینید کسی کار بزرگی نمی کند ، برای این است که یا لباسی ندارد که بهش تکلیف کند یا اساساً آدم کوچکی ست .
 ازم پرسید : بابایی ما پولداریم؟

گفتم : نه ما طبقه متوسط رو به پایینیم .

پرسید: یعنی چی ؟

گفتم : یعنی نه آنقدر داریم که ندونیم باهاش چی کار کنیم نه اون قدر ندار و بدبخت بیچاره ایم که ندونیم چه خاکی بریزیم سرمون.

آن وقت بهش گفتم : متوسط بودن حال به هم زنه گل گیسو . تا می تونی ازش فرار کن . پشت سرت جاش بذار.... نذار بهت برسهکتاب کافه پیانه به دلیل نثر وبلاگی و فضایی که داستان در آن می‌گذرد (کافه)، و این که خیلی به حال و هوای این روزهای جوانان نزدیک است، یکی از پرفروشترین رمان های فارسی به شمار میرود.


 

كتاب دانويسنده: سيده زهرا حسيني


درباره كتاب:


شاید نام کتاب »دا« را شنیده باشید. دا کتابی است درباره خاطرات سیده زهرا حسینی در زمان جنگ و محاصره خرمشهر و در حدود ۷۰ بار تجدید چاپ شده است. کلمه ی "دا" همان دایه یا دایکه یا دالکه »یا مادر«‌به زبان کردی است که مخفف آن می شود دا مانند دا صغری، دا غنچه،‌دا قشنگ و ...


کتاب دا یا مادر خاطرات سیده زهرا حسینی،‌یکی از دختران شجاع خرمشهر است که آن را به مادرش تقدیم کرده است.


خانواده اش در اصل از کردهای دهلران استان ایلام هستند اما زهرا بزرگ شده خرمشهر است و در خانواده ای مستضعف و پرجمعیت به دنیا آمده . با حمله ی ناجوانمردانه عراق و کشتار مردم بی دفاع در روزهای آغازین جنگ، گردباد حوادث، زهرای ۱۶ ساله را به مرده شورخانه ای در گورستان جنت آباد خرمشهر می کشاند. او به کمک مرده شورها می رود و کارکردن با آنها و دیدن جنازه زنان ودختران و کودکانی که تکه تکه شده اند از وی انسان دیگری می سازد.


گاهی به خاطر انبوه اجساد شهدا، فرصت شستشو یا کفن و دفن آنها به دست نمی آید. اجساد در بیرون مرده شورخانه انباشته می شوند. زهرا شبها در مرده شورخانه می خوابد و مجبور می شود در برابر حمله سگها با سنگ و چوب از اجساد دفاع کند.


چند روز بعد پدرش که جزو مدافعان شهر بوده شهید می شود و زهرا با دستان خود او را به خاک می سپارد؛ البته با کمک چند نفر دیگر...دا تکه کوچکی از جنایاتی است که در زمان جنگ بر سر ایران و ایرانیان مظلوم آمده و متاسفانه بعد از ۲۰ سال هنوز این جنایات کالبد شکافی نشده و بسیاری از مردم ایران و جهان از آنها بی خبرند . اخیرا این کتاب به وسیله پال اسپراکمن استاد دانشگاه راترگرز نیوجرسی به انگلیسی ترجمه شده است.

كتاب دا
كتاب پاييز فصل آخر سال است.

كتاب پاييز فصل آخر سال است.


نويسنده: نسيم مرعشي


📕📖📗 نامزد بخش رمان هشتمين دوره جايزه ادبي جلال آل احمد📕📖📗


درباره كتاب:

رمان «پاییز فصل آخر سال است» از حال و هوای زنانی می‌گوید که در دوراهی‌های زندگی دست و پا می‌زنند و به دنبال راهی برای خلاصی از گذشته و آینده، دوباره شاد زیستن یا کنار گذاشتن رویاها و با واقعیت زندگی ‌کردن هستند.


مخاطب با استفاده از خرده‌روایت‌هایی که از طریق گذشته‌نگر‌ی‌‌های پی‌در‌پی ساخته می‌شود، با گذشته شخصیت‌ها آشنا می‌شود. در همین حال، رویدادهای ناگوار ایجادشده در یک جامعه، به‌ عنوان عاملی در تغییر دادن شرایط زندگی در زمینه‌های شغلی، اجتماعی، عاطفی، اقتصادی و به دنبال آن، ایجاد مقوله مهاجرت و آسیب‌های آن، مسئله اصلی رمان است.کتاب "ده ویژگی معلمان کارآمد"

نویسنده: الین مک ایوان

مترجمان: دکتر ژاله حساس خواه و دکترعباس صادقیدرباره اين كتاب:


 ✍️مک ایوان در این کتاب به شرح و توضیح ده ویژگی مهم معلمان کارآمد می‌پردازد. وی درباره خاستگاه این ویژگی ها می‌نویسد:"با توجهی خاص تلاش نمودم تا ارتباط بین عملکرد معلم به هنگام تدریس و موفقیت شاگردان در فرا گیری را بیابم، سپس فهرست به دست آمده را به تعدادی از مربیان برجسته دادم تا اولویت هر ویژگی را در برابر دیگر ویژگی‌ها تعیین نمایند"(ص۳)

🔻نویسنده که خود معلم و کتابدار و معاون آموزشی یک مدرسه در حومه شیکاگو بوده، این ده ویژگی را در قالب سه گروه تقسم‌بندی می‌کند:

الف) ویژگی های شخصیتی که شخصیت یک معلم را تشکیل می‌دهد؛

ب) ویژگی های آموزشی که نتیجه را تعیین می‌کند؛

ج) ویژگی های فکری که دانش، کنجکاوی و آگاهی را نشان می‌دهد.

کتاب "ده ویژگی معلمان کارآمد"
كتاب معجزه گفتگو

كتاب معجزه گفتگو


نویسنده : دکتر سوزان هیت لر

مترجم : اکرم کرمی
درباره كتاب:

این کتاب از سه بخش تشکیل شده است: بخش اول، اصول برقراری ارتباط بین همسران را آموزش می دهد. بخش دوم، راهکارهایی را ارائه می کند که همسران بتوانند با مشکلات برخاسته از اختلافات کنار آیند. بخش سوم، به تحکیم روابط در یک ازدواج صحیح می پردازد، طوری که همسران واقعاً بتوانند آن را به حد ایده آل برسانند و البته اگر هر دو تن کتاب را مطالعه کنند نتیجۀ مطلوب تری خواهند گرفت.
كتاب روي ماه خداوند را ببوس


اثر: مصطفي مستور


درباره اين كتاب:

این رمان یک رمان دینی بوده و نود درصد مردم کوچه و بازار، اعتقادشان را از آن چیزهای میگیرند که خیلی خودیافته و محققانه نیست. خیلیها مسلمان شناسنامهای هستند، ولی تا چند درصد به باور دینی میرسند نمیدانیم.


در این رمان نباید شخصیت راوی را با شخصیت نویسنده یکی دانست و هر دو را ملحد اعلام کرد. قهر و لطف در دنیای روان و زندگی واقعی باید با هم همراه باشد.


یونس در این رمان، به خاطر جسارتش آن در گوشی را خورده و نفهمیده این درگوشی ممکن است، نشانه لطف خدا باشد. از منظری میتوان گفت: در این رمان مثلث خدا، عشق و مرگ وجود دارد. نمیشود به خدا بدون کسب عشق رسید با دین بدون عشق هم نمیتوان به خدا رسید. مزیت شیعه بر مملکتهای دیگر بر همین داشتن عشق است. با حذف خدا مرگ غیرقابل تحمل است. پارسا به عشق میرسد و این عشق به جای اینکه کارساز باشد، او را به مرگ میکشاند؛ چون خدا در باور او وجود ندارد. این پدیده چنان در هم تنیده شده که باور هر یک از اینها بدون دیگری محال است.


نام شخصیتها در این رمان نمادین است. پاره شدن و گره خوردن نخ بادکنک نیز کاری نمادین است و در واقع راه حل نویسنده است؛ نمادی از انقطاع موقت و اتصال مجدد با خداست.


ما تا آخر رمان نگران آدمی بودیم که این مجموع آدمهای دوروبرش میتوانند دست او را بگیرند و به خدا برسانند یا نه؟


https://t.me/mandegarmehr

كتاب روي ماه خداوند را ببوس
كتاب  «و باز هم سفر»

كتاب «و باز هم سفر»

اثر: ناصر یوسفی

 ژانر: «رمان نوجوان»


ناصر یوسفی در رشته روانشناسی آموزش کودکان خردسال تحصیل کرده و دارای مدرک دکترای آموزش و پرورش است. این نویسنده جوایز ادبی شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در کارنامه دارد. یوسفی به عنوان متخصص ارشد مسائل کودکان، مشاور سازمان‌های بین المللی مانند یونسکو و کمیساریای عالی سازمان ملل فعالیت دارد.


داستان رمان «و باز هم سفر» درباره شهری است که یک رسم درباره نوجوانان در آن اجرا می‌شده است؛ هر دختر و پسری که در این شهر به سن ۱۴ سالگی می‌رسید باید به سفر بزرگ می‌رفت. این بخشی از قانون بزرگ شدن بود. این داستان شخصیتی به نام سام دارد که شنیده بود گاهی سفر بچه‌ها ماه‌ها و سال‌ها طول می‌کشد. سام همچنین شنیده بود که بعضی از بچه ها، هیچ وقت به خانه برنگشته‌اند...


در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:


تا آخر شب که زمان خواب بود و چراغ‌ها خاموش شدند، فقط خودش بود. احساس خوبی داشت. مدت‌ها بود این همه آزادی را تجربه نکرده بود. با اینکه در زندان بود، اما به شدت آزاد بود و این آزادی را دوست داشت. با اینکه چراغ‌ها را خاموش کرده بودند اما نور مهتاب از پنجره کوچکی به اتاق می‌تابید. با خودش فکر کرد چقدر خوب! آن‌ها نمی‌توانند نور مهتاب را خاموش کنند. با اینکه ساعت خواب بود، اما دلش نمی‌خواست بخوابد. از اینکه می‌توانست به همه قوانین آن شهر بی‌توجه باشد، لذت می‌برد. زیر نور مهتاب با انگشتانش بازی کرد و نمایشی از نور و سایه برای خودش ترتیب داد. آن شب با حس خوبی خوابید. یکی از بهترین خواب‌هایش را در این شهر تجربه کرد.


https://t.me/mandegarmehr

كتاب داستان های کریسمس
نويسنده: چارلز دیکنز


مترجم: پرویز همتیان
انتشارات امیرکبیر


سال نشر : 1392


هدیه کریسمس : همون اسکروچ معروف خودمون .


زنگ ها : ثروتمندانی که معتقدند ازدواج فقرا اشتباه است .


جیرجیرکی در بخاری : باربری که عاشق همسر جوانش است .


نبرد زندگی : فیلیپ عاشق ماریان است هر چند به سفری باید برود .


تسخیر شده : مردی که با لمس بقیه سردی می یاره .


یک مجموعه داستان کوتاه از آقای دیکنز . همه با این موضوع که چیزای بد موقع تحویل سال می شه به چیزای خوب تبدیل بشه و چیزای خوب تشدید بشه . این که روح سال نو را دست کم نگیریم و به خوبی و بهتر شدن همه چیز اعتقاد داشته باشیم . خوب شاید به نظر یک جورایی ساده بیاد خیلی ارضا کننده نباشه اما نزدیک عید بودن بهش مناسبت خوبی می ده و می تونه لذت خوندنشو بیشتر و بهتر بکنه .
قسمت های زیبایی از کتاب:


کسی که اولین مسافرت خود را انجام می دهد خام است و به هر مسئله کوچک و بزرگی مشغول می شود
هیچ کس نمی تواند زمان را برای من به دورانی که از دست رفته است بازگرداند .


https://t.me/mandegarmehr

كتاب داستان های کریسمس
كتاب لطفاً گوسفند نباشيد

كتاب لطفاً گوسفند نباشيد


اثر: محمود نامني


درباره كتاب:


به خاطر بسپار:هرگاه ما چیزی را نفهمیم، آن را تصادفی یا اتفاقی می نامیم، در حالی که هیچ جز تصادفی در دنیا وجود ندارد

به خاطر بسپار: ما، تار و پود بدبختی را خود می بافیم و نام آن را می گذاریم : سرنوشت

 به خاطر بسپار: هرجا که ژرف ترین درد است ، عظیم ترین آموزش را به همراه دارد

 به خاطر بسپار: کسی که راه غلطی را می رود، بیشتر شانس آن را دارد که به راه درست آید. تا کسی که راه درست را غلط می رود

 سوال از مایکل جردن ستاره بسکتبال سیاهپوست آمریکا علت موفقیت شما چیست ؟ جواب : من حاضر نیستم در هیچ کاری به مقام دوم قناعت کنم

به خاطر بسپار:هولناک ترین ناباوری ، ناباوری نسبت به خودتان است.

 با خود بخوان : در زندگی ام شکست وجود ندارد ، تا زمانی که از چیزی درس گرفته باشم

 از اوقاتی که "بله" می گویید ولی در واقع منظورتان "نه” است آگاه باشید

 به خاطر بسپار: شکست ، یا می شکند یا شکسته می شود.. بستگی به شما دارد

یادت باشد : دیگران را آزاد بگذار، آزاد در پذیرفتن تو .. آزاد در روی برگردانیدن از تو

به خاطر بسپار: کسانی که نمی توانند گذشته را به یاد آورند ، محکومند که آن را تکرار کنند.
پس از دانلود کتاب لطفا گوسفند نباشید خواهید دانست :  اگر می خواهید دشمنتان را ناراحت کنید ، سکوت کنید و او را تنها بگذارید

      یادت باشد : یک دوست شاد ، شمعی است در محفل یاران .

   یادت باشد : بی نظمی ، مخالـف آرامش است . نظم ، فـضای آرامی را بـرای شما مهیا می کند و در آن احساس آرامش می کنید

   ببینید چه چیزی در زندگی شما مهم است ; پول ، مقام ، روابط و بر اساس آن زندگی را الویت بندی کنید.پس از آن دیگر در انجام کارهای روزانه ، نگران چیزهای بی اهمیت نخواهید بود

      یادت باشد : کردار خوب ، از نیت خوب بهتر است

      فراموش مکن : همواره اندیشه و قلمی از طلا داشته باشید

      به یاد بسپار : وقتی بدترینها را پذیرفته ایم ، چیزی برای از دست دادن نداریم . نتیجه : آرامش ذهنی

     برای شاد بودن به آنچه دارید بیندیشید و پیوسته بگویید : شُکر ، شُکر ، شُکر

      به یاد بسپار : خنده ، نوع دیگر نیایش است

      فراموش نکن : از آن جهت که شاد هستیم ، نمی خندیم ;چون می خندیم ، شاد هستیم

      مسئله ای داشتن ، نشانه زندگی است ، زیرا فقط مردگان ، مسئله ای ندارند

      فراموش مکن : خنده ، در حکم آفتاب در منزل است

      انسان تنها موجودی است که از موهبت خندیدن برخوردار است

   فراموش نکن : خوشبختی این نیست که (( که )) هستی یا (( چه )) داری ، خوشبختی صرفاً آن چیزی است که در فکر تو می گذرد

   به یاد بسپار : اگر سکوت را نه به عنوان نبودن صدا ، بلکه به عنوان لحظه آرامش و صلح و صفا در نظر بگیرید ، بزودی این حالت را تحسین خواهید کرد

      همواره بدان که شکست ، یک واقعه و رویداد است ، نه هویت تو

   یادت باشد : منشاء هر بیماری از روح و فکر آدمی است . هر عارضه جسمی ابتدا در روح مأوا می کند و بعد سراغ جسم می آید ، پس مراقب غذای روحت باش

      یادداشت کن : آدمها در یک چیز مشترک هستند ; متفاوت بودن

      به خاطر بسپار شکست ، یا می شکند یا شکسته می شود ; بستگی به شما دارد

    یادت باشد : خداوند بهترین رفیق است

      بخاطر بـسپار : لبخند ، لطیـف تـرین و سـاکت ترین سخـن است بـرای آن کـه بـگـویــی (( دوستت دارم . ))

      هرگز از یاد نبرید که قلب حق شناس از مواهب طبیعت بهره فراوان تری می برد

      می توانی به هر آنچه بخواهی شک کنی ، امّا برای لحظه ای به خود اعتماد کن و زندگیت را با آن سرشار کن

      یادت باشد:دیگران را آزاد بگذار ،آزاد در پذیرفتن تو ; آزاد در روی گردانیدن از تو

      فراموش نکن : ابراز نکردن رنجش ، راهیست است برای مردن عشق

      یادت باشد : احساساتی را که ابراز نمی کنی ، افسار زندگیت را به دست می گیرند

    عبارت تأکیدی دکتر شریعتی که می تواند مؤثرترین نیز باشد :

اگرتنها ترین تنهاها شـوم باز خـدا هست ; او جانـشین همه نداشـتن هاست . نفرین ها و آفرین ها بی ثمر است . اگر تمامی خلق گرگهای هار شوند ، و از آسمان هول و کینه بر سرم بارد ، تو مهربان آسیب ناپذیر من هسـتی ، ای پـناهـگاه ابـدی تو می توانی جانشین همه بی پناهی ها شوی .


کتاب باورهای عامیانه مردم ایران

اثر: دکتر حسن ذولفقاری
درباره کتاب:باورها بنیادی‌ترین مبانی جهان‌بینی انسان را در خود دارد. با تحول باورها، فرهنگ نیز گرایش و سمت‌وسوی دیگری به خود می‌گیرد؛ بنابراین با شناخت تحولات رخ‌داده در باورهای اقوام، به فرهنگ آن قوم می‌توان پی برد. این شناخت ما را به دیگر تحولات اجتماعی، اعتقادی، سیاسی و فکری رهنمون خواهد کرد. این پژوهش با توجّه به چنین ضرورتی انجام شد. یکجا کردن باورهای مشترک قومی راه مطالعه را بر ما آسان و امکان مطالعات تطبیقی را ممکن می‌سازد.

کتاب «باورهای عامیانه‌ی مردم ایرام» شامل ۶۵۰ مدخل و یازده هزار باور و بسامد رواج آن در مناطق مختلف ایران است. مولا کوشیده تا آنجا که ممکن باشد بازتاب باورهای عامّه را در شعر شاعران، امثال فارسی، سفرنامه‌ها، متون ادبی، خواب‌نامه‌ها و تمامی آثار مربوط به فرهنگ مردم جست‌وجو کند و نشان دهد. همچنین ذیل هر عنوان با دسته‌بندی و طبقه‌بندی باورها کوشیده نظمی منطقی به باورهای هر مدخل دهد. برای نشان دادن گستره‌ی جغرافیایی باورها و منطقه‌ی رخداد آن، نام شهر یا منطقه آمده است. منابع این کتاب شامل بیش از هزار کتاب و مقاله و پایان‌نامه است. برخی از مدخل‌های این فرهنگ عبارت‌اند از: آب، آتش، آسمان، آل، آهو، آیینه، ابلیس، اتاق، اجاق، ازدواج، اژدها، اسب، انار، انجیر، باران، بَخْتَک، برادر، برف، برنج، بلبل، بهشت، بینی (دماغ)، پادشاه (شاه)، پارچه، پرستو، پرنده، پروانه، پری، پلنگ، پنیر، پوست، پول، پیشانی، ترازو، تریاک (تریاق)، تسبیح، توت، توتون، تهمت، جارو، جبرییل، جگر جوجه‌تیغی (خارپشت) جوراب، جهنم (دوزخ) چارقد (روسری) چاقو، چانه (فک) چاه، چشمه، چلچله، چهل‌کلید (چل‌کلید)، حمام، حنا، خار، خرزهره و…

کتاب باورهای عامیانه مردم ایران
کتاب پس از تو

کتاب پس از تو


اثر: جو جو مویز (نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی و خالق رمان «پیش از تو») 


ترجمه: مریم مفتاحی


درباره کتاب:


به گفته ناشر این نویسنده این رمان «پس از تو» را در ادامه رمان «من پیش از تو» نوشته ات و این اثر به نوعی ادامه دهنده داستان رمان نخست از این نویسنده به شمار می‌رود.


در این رمان راوی دختری جوان با نام لوسیا کلارک است، دختر پرستاری که درهای دنیای بزرگتری به رویش گشوده شده است و سعی دارد تا با عبور از آنها زندگی را از سر بگیرد و آهنگی دیگر از بودنِ خویش بنوازد. لوسیا که اینک تحول عظیمی در او رخ داده است، با تجربه جدیدی رو به رو می‌شود و شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که یک بار دیگر در آزمون زندگی شرکت می‌کند و بر سر دوراهی می‌ایستد. در نهایت مجبور می‌شود انتخابش را انجام داده و بزرگترین تصمیم زندگی‌اش را بگیرد.


جوجو مویز، روزنامه‌نگار و نویسنده انگلیسی متولد ۱۹۶۹ لندن، فارغ‌التحصیل دانشگاه لندن و یکی از معدود نویسندگانی است که دو بار موفق شده جایزه داستان بلند رمانتیک سال را از انجمن رمان نویسان رمانتیک دریافت کند. وی که حدود ده سال برای روزنامه ایندیپندنت مقاله نوشته، سال‌هاست که فقط به نوشتن می‌پردازد.


رمان «من پیش از تو» به قلم جوجو مویز در صدر پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار دارد  و اقتباس فیلم سینمایی آن با نقش‌آفرینی دو بازیگر سرشناس انگلیسی، امیلیا کلارک و سام کلافین ساخته شده است.


در ایران نیز ترجمه این رمان توسط مریم مفتاحی نیز در سال گذشته جزو پرفروش‌ترین ترجمه‌های بازار کتاب در ایران بوده است.

کتاب گدا

 

اثر:  نجیب محفوظ

ترجمه:  محمد دهقانی


درباره کتاب:

کتاب در مورد روشنفکران جهان سوم است که در جوانی پرشور و ارمانخواه هستند . در میان سالی نومید و محافظه کار می شوند و در پیری دچار عذاب وجدان شده و به عرفان روی می اورند .

شخصیت اصلی داستان نیز وکیلی موفق به نام عثمان است که جوانی خود را برای شعر و سوسیالیست صرف کرده است اما با گذر ایام ارمان های خود را فراموش کرده و اکنون در ناخودآگاه خود به دنبال گمشده ای می گردد  از یک سو به ارمان های جوانیش با تمسخر نگاه می کند و از سوی دیگر نیز از وضعیت فعلی اش دلزده است . این عذاب وجدان او را از همسر محبوبش زینب و دخترانش بثینه و جمیله و پسرش سمیر و حتی دو دوست صمیمی اش مصطفی و عثمان دور کرده و به نوعی انحطاط اخلاقی می کشاند .

کتاب به این سوال منتهی می شه : اگر واقعا مرا می خواستی چرا ترکم کردی؟

 نجیب محفوظ یک نویسنده مصری و برنده جایزه نوبل سال 1988 هست .

 موضوعش خیلی قشنگه و خیلی هم پخته روی شخصیت ها و چهارچوب داستانش کار کرده . فقط نمی دونم مثل همون سریالهاشون هست که طراحی صحنه هاشون از تئاتر فاصله گرفته اما هنوز خامه و به صحنه های فیلم نزدیک نشده ها ، دقیقا همون حالتی یک جوری سبک نوشتنش خام بود فضا پردازی نداشت .

اما حتما توصیه می کنم بخونیدش حداقل موضوع و روند خیلی قشنگی داره

  

 قسمت های زیبایی از کتاب

 با شیفتگی در چشمانش نگریستی  و گفتی :
-عشق از خطر نمی ترسد .......
او به تو اویخت و اهسته گفت :
- اما خانوده ام .....
- من خانوده ات هستم ، من همه چیزم ، و عشقت تا قیامت همراه من است!
و امروز زندگی ات به ترانه ای  هرزه بند است .
- بخواب زینب ، به من و خودت رحم کن ..........

 

 چه خوب بود اگر می توانستیم مشکلات بزرگمان را با یک قرص بعد از غذا یا یک قاشق شربت قبل از خواب حل کنیم .

 

 -عمری گذشته است !
عثمان لبخند زد . عمر گفت :
- حتی یک لحظه هم فراموشت نکردیم . می بینم که قیافه ات مثل همیشه برای زندگی مصمم است .

 

  وقتی دانشمندان با معادلات نامفهوم خود توجه همه را جلب کردند ، هنرمندان بیچاره خواستند با ایجاد اثار عجیب و غریب و مرموز تحسین مردم را برانگیزند و معلوم است که وقتی نتوانی با تفکر ژرف و طولانی نگاه مردم را به سوی خود جلب کنی چاره ای نداری جز اینکه وسط میدان اوپرا لخت شوی ......

 

  وقتی از روی عقل حرف می زنی یعنی اینکه دیگر مرا دوست نداری .

 

   شعر زیباست ولی از آن زیباتر این است که شاعرانه زندگی کنیم !

 

  شما مردها به عشق ایمان نمی آورید مگر وقتی که ما به آن کفر بورزیم .

 

  تحمل کردم چون چاره ای به جز تحمل نداشتم .

 

 متاسفم و می ترسم تا ابد هم متاسف بمانم ......

 

 اگر تو تغییر کرده ای معنایش این نیست که حقیقت هم باید تغییر کند ......

 

 قلب تلمبه ای است که به وسیله شریان ها و وریدها کار می کند و مزخرف است اگر آن را وسیله ای برای رسیدن به حقیقت بدانیم .

 

 یقین دارم که رم را نرون به آتش نکشید بلکه آرزوهای ناکام ان را شعله ور ساخت .
گدا - نجیب محفوظ - محمد دهقانی.pdf

کتاب گدا
کتاب کوری

کتاب کورینویسنده: #ژوزه_ساراماگو


مترجم: مینو مشیری« كوري» يك رمان خاص است، يك اثر تمثيلی ، بيرون از حصار زمان و مكان، يك رمان معترضانه اجتماعی، سياسی كه آشفتگی واجتماع و انسانهای سر در گم را در دايره افكار خويش و مناسبات اجتماعی تصوير می‌كند.


ساراماگو تأكيد بر اين حقيقت دارد كه اعمال انسانی در « موقعيت» معنا می‌شود و ملاك مطلقی برای قضاوت وجود ندارد، زيرا موقعيت انسان ثابت نيست و در تحول دائمی است. در يك كلام ساده، دغدغه عمده ذهن ساراماگو در اين رمان فلسفی، مسئله سرگشتگی انسان معاصر يا « انسان در موقعيت» است كه از خلال ابعاد و لايه های مختلف و واكنشهای آنان بررسی می شود.


از ديگر مايه‌های اصلي رمان نقد خشونت و ميليتاريسم، اطاعات كوركورانه ، ديكتاتوری و سير تاريخی و فراگير بودن آن است.

در شهری كه اپيدمی وحشتناك كوري- نه كوری سياه و تاريك، كه كوری سفيد و تابناك- شيوع پيدا می‌كند و نمی‌دانيم كجاست و می‌تواند هر جايی باشد، خيابانها نام ندارد. شخصيتهای رمان نيز نام ندارد.


كوری مورد نظر ساراماگو كوری معنوی است. سازماندهی و قانونمندی و رفتار عاقلانه خود به نوعی آغاز بينایی است. ساراماگو كلام پيچيده و چند پهلويش را در دهان تك تك شخصيتهای كتاب و مخصوصا در پايان در دهان زن دكتر گذاشته است:« چرا ما كور شديم، نمی دانم ،شايد روزی بفهميم ، مي‌خواهی عقيده مرا بدانی ، بله ، بگو ، فكر نمی‌كنم ما كور شديم ، فكر می‌كنم ما كور هستيم، كور اما بينا، كورهايی كه می‌توانند ببينند اما نمی‌بينند.»


ساراماگو در « كوری» تعهد و باور عميق خود را به عدالت اجتماعی، احترام به خرد و عقل سليم همراه با تزكيه روح و جسم كه تنها را ضمانت پايدار ماندن هر جامعه‌ای است درغالب يك رمان هنرمندان و شگفت انگيز به ما ارمغان ميدهد.


#كوری در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. ساراماگو می گويد:« اين كوری واقعی نيست ، تمثيلی است. كور شدن عقل و فهم انسان است. ما انسانها عقل داريم و عاقلانه رفتار نمي‌كنيم....»


کوری خوزه ساراماگو.pdf

كتاب سرنوشت زنان و دختران


اثر: آليس مونرو


ترجمه: مريم عروجيدرباره كتاب:


رمان «سرنوشت زنان و دختران» نوشته آلیس مونرو به تازگی با ترجمه #مریم_عروجی توسط انتشارات بوتیمار منتشر و راهی بازار نشر شده است.


#آلیس_مونرو نویسنده کانادایی برنده جایزه نوبل، این کتاب را در سال ۱۹۷۱ منتشر کرده است. مونرو مجموعه داستان‌های مختلفی به چاپ رسانده است اما «سرنوشت زنان و دختران» یکی از رمان‌های اوست و فصولش، توصیفی از تجربیات دوران نوجوانی دختری به نام دل جردن هستند.


مونرو مضامین داستان هایش را از زندگی روزمره مردم انتخاب می کند و نگاه ویژه‌ای به مسائل و جزئیات زندگی زنان دارد. هرچند به مشکلات و دغدغه‌های دختران جوان بیشتر علاقه دارد، اما در کتاب‌های اخیرش به مسائل زنان میانسال و سالمند توجه بیشتری نشان داده است.


این کتاب حاوی ۸ داستان کوتاه با این عناوین است: فلتس رُد، وارثان جسم زنده، پرنسس آیدا، عصر ایمان، تشریفات و تغییرات، #سرنوشت_زنان_و_دختران ، غسل تعمید، عکاس.


در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:


امیدوار بودیم که اقلا برای بنزین در جایی توقف کنیم که نوشابه گازدار سرد می‌فروخت. آرزو داشتم تا پاترفیلد یا بلوریور سفر کنم؛ شهرهایی که جاده شان به سادگی، ناشی از مکان‌هایی است که ما نمی‌شناسیم و شهرتشان به اندازه جوبیلی نیست. با راه رفتن در خیابان‌های یکی از این شهرها احساس گمنامی همچون شیئی تزئینی، یا مثل دم طاووس داشتم. اما گاهی وقت‌ها، هنگام عصر، این امیدها فروکش می‌کرد، یا بعضی از آن ها که همیشه خلئی به جای گذشته بود، برآورده می‌شد.


فرا رسیدن تاریکی و هوای سرد پیش رویی که از طریق سوراخ کف ماشین می‌آمد، سر و صدای موتور کهنه، سردی حومه شهر سبب شده بود که ما با یکدیگر کنار بیاییم و ما را به خانه سوق می‌داد. ما از منطقه‌ای عبور می‌کردیم که نمی‌دانستیم عاشقش هستیم، جاده‌هایی که صاف و هموار نبود، اما منقطع و فاقد توازن قابل تشخیص بود. همچنین تپه‌های هموار، زمین‌ها و چاله‌هایی که پر از علف هرز، باتلاق و شاخ و برگ بود. درختان نارون بلند، جداگانه، هر یک به سادگی، تصویری از خود به تماشا گذاشته بود که محکوم به فنا بود، اما ما نمی‌دانستیم که این گونه است. آن‌ها به شکل بادبزن‌های نیمه باز بودند که گاهی اوقات به شکل چنگ در می‌آمدند. جوبیلی، از ارتفاع سه مایلی، در بزرگراه شماره ۴ قابل رویت بود.


این کتاب با ۳۴۸ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۸۰ هزار ریال منتشر شده است.كتاب سرنوشت زنان و دختران
كتاب ماهي ها پرواز ميكنند!

كتاب ماهي ها پرواز ميكنند!اثر: ليندا موللي هانت


مترجم: پروين علي پوربريده اي از  كتاب:


گاهی شجاعانه‌ترین کاری که می‌توانی بکنی،

کمک خواستن است!

ـ سی. کانُرس

«اَلای نیکرسون» دختری است که در کلاس ششم درس می‌خواند. الای مشکل خواندن دارد. اما هربار که به مدرسه‌ی جدیدی وارد می‌شود، با دردسرهایی که درست می‌کند، ناتوانی‌اش را در خواندن از دید همه پنهان می‌کند، او از شنیدن لقب «کُندذهن»، «دیر آمونه» و «احمق» به تنگ آمده، ولی می‌ترسد از کسی کمک بخواهد. فکر می‌کند: «چه فایده؟ مگر خنگی هم درمان دارد؟»

آیا نابغه‌هایی مانند انیشتن، ادیسون، داوینچی، والت دیسنی، چرچیل و... که در کودکی به آن‌ها لقب کُندذهن، بی‌استعداد و غیرخلّاق داده بودند، مثل قهرمان داستان ما، «دیسلکی» یا «خوانش‌پریشی» نداشتند؟کتاب ماهی‌ها پرواز می‌کنند! برنده‌ی بیش از 30 جایزه‌ و تقدیر است. از جمله:

 ـ برنده‌ی جایزه‌ی اشنایدر 2016؛

 ـ برنده‌ی جایزه‌ی بادبادک بلورین 2015؛

 ـ پرفروش‌ترین کتاب آمازون در زمینه‌ی «ناتوانی‌ها»؛

 ـ کتاب برگزیده‌ی «بارنز اَند نوبل» درباره‌ی قُلدری؛

 ـ کتاب ماه، و نیز کتاب سال، به

انتخاب آمازون؛


کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

کتاب: چهار اثر از فلورانس اسکاول شین


ترجمه: گیتی خوشدلدرباره کتاب:


کتابی که در ایران از چاپ شصتم فراتر رفته و
خوانندگان بسیاری را به خود جلب نموده است.نویسنده‌ی آمریکایی این کتاب، سالیان بسیار در مقام هنرمند (نقاش) و خطیب، نامی بلندآوازه داشت. افراد بی‌شماری در کلاس‌هایش شرکت می‌جستند و از این طریق، پیام معنویت را به گروهی وسیع می‌رساند. بزرگ‌ترین راز موفقیتش این بود که همواره خودش بود: ساده و صمیمی و بی‌تکلف و شوخ‌طبع. هرگز نخواست قراردادی و ادیب مآب یا دارای نفوذی تحمیلی باشد. در ادامه می توانید توضیحات تکمیلی و لینک های دانلود را مشاهده کنید.
بریده ای از کتاب:
زندگی، یک بازی است؛ بیشتر مردم زندگی را پیکار می‌انگارند. اما زندگی پیکار نیست، بازی است. زندگی، بازی بزرگ داد و ستد است. زیرا آنچه آدمی بکارد همان را درو خواهد کرد. یعنی هر آنچه از آدمی در سخن یا عمل آشکار شود یا بروز کند به خود او باز خواهد گشت؛ و هر چه بدهد بازخواهد گرفت. اگر نفرت بورزد، نفرت به او باز خواهد آمد. و اگر عشق ببخشد، عشق خواهد ستاند. اگر انتقاد کند، از او انتقاد خواهد شد. اگر دروغ بگوید به او دروغ خواهند گفت. و اگر تقلب کند به او حقه خواهند زد. همچنین به ما آموخته‌اند که قوه‌ی تخیل در بازی زندگی نقشی عمده دارد.
هر آنچه آدمی در خیال خود تصور کند- دیر یا زود- در زندگی‌اش نمایان می‌شود. مردی را می‌شناسم که از مرضی معین که بسیار نادر بود می‌ترسید. او آن قدر به آن مرض اندیشید و درباره‌اش مطالعه کرد که آن بیماری آشکارا بدنش را فراگرفت و مرد. او در واقع، قربانی خیال‌پردازی خود شد. برای پیروزی در بازی زندگی، باید نیروی خیالمان را آموزش دهیم. کسی که به قوه‌ی تخیل خود آموخته باشد که تنها نیکی را تصور کند و ببیند، خواهد توانست به همه‌ی مرادهای به حق دلش- خواه سلامت و خواه ثروت و خواه محبت و خواه دوستی و یا هر آرمان بزرگ دیگر – برسد.
در بازی زندگی، کلام نقشی تعیین کننده دارد؛ چه بسیارند کسانی که با کلام کاهلانه‌ی خود، به زندگی‌اشان مصیبت فرا خوانده‌اند. مثلاً زنی ثروتمند مدام به شوخی می‌گفت: «دارم خودم را برای زندگی در خانه‌ی مساکین آماده می‌کنم.» با تصویر نقش تنگدستی و تهیدستی بر ذهن نیمه هوشیار، چند سالی نیز نگذشت که کارش به همانجا کشید. خوشبختانه این قانون در هر دو جهت کار می‌کند. یعنی می‌توان فقر را نیز به ثروت بدل کرد. وفور نعمت همواره بر سر راه انسان است. اما از طریق آرزو، ایمان، یا کلام به زبان آمده، می‌تواند نمایان شود. خداوند آشکارا گفته است که نخستین حرکت را انسان باید انجام دهد. بخواهید که به شما داده خواهد شد. بطلبید که خواهید یافت. بکوبید که برای شما باز کرده خواهد شد.


دانلود کتاب کتاب_چهار_اثر_از_فلورانس_اسکاول_.pdf

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین
کتاب امیرکبیر

کتاب امیرکبیر

کتاب: امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار


اثر: آیت لله اکبر هاشمی رفسنجانی


درباره کتاب:


«میرزا محمد تقی‌خان فراهانی» (۱۲۳۰–۱۱۸۶)
مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظمهای ایران در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار بود. اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز گشت و تا پایان صدارت کوتاه او ادامه یافت. مدت صدارت امیر کبیر ۳۹ ماه (سه سال و سه ماه) بود. وی مؤسس دارُالفُنون بود که برای آموزش دانش و فناوری جدید به فرمان او در تهران تأسیس شد. همچنین انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه از جمله اقدامات وی به‌شمار می‌آید. امیرکبیر پس از این که با توطئه اطرافیان شاه از مقام خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید. پیکر وی در شهر کربلا به خاک سپرده شده‌است. بی نینگ انگلیسی که همراه وزیر مختار انگلیس امیر را ملاقات کرده وی را فردی درشت و تنومند و هوشمند توصیف کرده است. بی نینگ می‌نویسد امیر در جوانی اهل کشتی بوده و اندام قوی و درشت وی هم موید همین مطلب است. از پهلوانی امیر اطلاعی در دست نیست اما ورزش زورخانه در زمان وی رایج‌ترین ورزش بود. لباس امیر جبه بود و به منشیانش نیر دستور داده بود جبه به تن کنند. امیر کلاه بلندی بر سر می‌گذاشت و موهای وی بلند و از نوع به اصطلاح پاشنه نخواب بود. وزیر مختار انگلیس در یکی از گزارش‌هایش می‌نویسد پول دوستی که صفت بارز ایرانیان است به هیچ وجه در امیر راهی ندارد. همه وی را فردی مورد اطمینان و غیر قابل فساد می‌دانستند. دکتر پلاک اتریشی می‌نویسد: پولهایی که به امیر می‌دادند و نمی‌گرفت همگی خرج کشتنش شدکتاب ابن مشغله

كتاب: ابن مشغله


نويسنده: نادر ابراهيمي


درباره كتاب:


داستان ابن مشغله را باید خواند این مخلص کلام است.اگر کسی طالب است که بیشتر بداند،ابتدا عرض کنم  که نادر ابراهیمی نویسنده پرکار سال های پیش و پس انقلاب ابن مشغله را در سال 52 نوشته است -یعنی 37 ساله بوده است این مرد متولد 1315-گمان می کنم که این جمله آخری زاید است--فضای نوشته نیز به خوبی نشان از اوضاع پیش از انقلاب دارد-رویای داشتن یک پیکان و پس انداز 10-15 هزار تومانی!!-


داستان از کشیدن آب حوض توسط ابن مشغله شروع می شود و پیش می رود تا از او مردی بسازد که نماند از هر کار و هنری که در آن دستی داشته.از کار در چاپخانه گرفته تا حسابداری حجره فرش فروشی و از کار در بانک گرفته تا نقد نویسی و مقاله نویسی


طوری روایت می کند داستان را که هر کس می خواند فرضش بر این است که ابن مشغله داستان خود او-نادر ابراهیمی-ست.واقعیت زندگی نادرابراهیمی نیز چیزی غیر از این را نشان نمی دهد هم رمان نوشته است و هم داستان کودکانه. هم تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم را در کارنامه خود دارد و هم فیلمنامه نویسی را تجربه کرده است.شعر می سروده است و تدریس کردن را جز مهارت های خود ثبت کرده است.چه در دانشگاه هنر و چه در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.بريده اي از كتاب:


"آقای موقوفه –یعنی وقف کننده-خودش مرا محاکمه کرد،ببخشید امتحان کرد.تابستان بود و من یک عینک آفتابی تیره رنگ به چشمم بود.گفت: «من به آدم هایی که عینک تیره به چشم بزنند کار نمی دهم.» زودی عینکم را برداشتم و گذاشتم ته جیبم. گفت: «من به آدم هایی که پدر مادر دار و از خانواده های محترم نباشند کار نمی دهم.» زودی عینکم را برداشتم و گذاشتم ته جیبم.ببخشید ،فورا جواب دادم:«من خیلی پدر مادر دار هستم.دو تا مادر دارم،دو تا پدر» گفت:«پدر و مادر زیادی به چه دردی می خورد؟ سواد چقدر داری؟»گفتم:«دانشجوی هستم. رشته حقوق»گفت :«مگر می شود هم دانشجو بود و هم کار کرد؟» گفتم «بله قربان.خیلی از دانشجوها برای آن که دانشجو بمانند مجبورند کار کنند» گفت : «زیاد وراجی می کنی. اما اگر آدم حرف شنو و مودبی باشی و کاملا راز نگهدار باشی،من زندگیت را رو به راه می کنم.» گفتم: « ممنون قربان!کسانی که رشته قضاوت را انتخاب می کنند اصولا  راز نگه دارند.»

.....


دوستان علاقمند به اين كتاب ميتوانند آن را از شعب شهركتاب تهيه نمايند.


کتاب ابن مشغله
کتاب بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن

کتاب بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن

کتاب: بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن!


اثر: کورت توخولسکی


ترجمه: دکتر محمد حسین عضدانلو


درباره کتاب:"بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن" کتاب نود و دوصفحه ایه، نوشته ی "کورت توخولسکی" با ترجمه "محمد حسین عضدانلو". کتابی که شاید بشه اون رو نوشتههایی با زمینه ی طنز در باره ی مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و .... دونست. مجموعه ای پرمایه که با وجود حجم کم نمی شه اون را یه باره خوند و کنار گذاشت. نویسنده در کتاب به ظاهر کوچیک اش خیلی چیزها رو زیر سوال می بره یا نگاه آدم رو نسبت به اون ها تیز می کنه؛ از جنگ گرفته تا مخالفت های رسمی و غیر رسمی با سقط جنین،رابطه با فامیل، اینکه چرا بعضی آدم ها نمی تونن پولدار بشن و حتا درباره ی سوپ خوردن و پنچر گیری لاستیکی کنار جاده و در همه ی این ها سرگشتگی آدم ها رو نشان می ده. او با لحن طنزش طوری درباره ی یه مسئله ی بغرنج، حرف می زنه که انگار یه بچه داره راجع به اسباب بازی هاش حرف می زنه.  


 

کورت توخولسکی به سال 1890 در خانواده ای یهودی در برلین به دنیا اومد. او از سال 1907در روزنامه ها مطالب طنز چاپ می کرد. در زمان هیتلر از آلمان فرار کرد و به سوئیس رفت. نازی ها کتاب های او رو سوزوندن و حتی تابعیت آلمانی او رو  نیز لغو کردن.بعد به سوئد رفت و مدت ها تنها بود و در 21دسامبر 1935 در آپارتمانش خودکشی کرد.

 

وقتی این کتاب رو که در حول و حوش سال های 1930 نوشته شده می خوانی به این موضوع فکر می کنی که انگار تو این دنیا همیشه همه چیز در حال تکراره. چطور میشه جلوی این تکرار ها رو گرفت و قدمی به جلو بر داشت. ای کاش می دونستیم و می دونستند   ...

توخولسکی توی کارش هیچ راه کاری یا راه حلی را پیش روی آدم نمی ذاره، فقط از واقعیت هایی که حالا تبدیل به یک نکته ی تلخ یا طنز شدن حرف می زنه مثل وقتی که درباره ی آدمیزاد حرف می زنه...

 

اون معتقده که آدم ها وقتی مشکل دارن (مگه آدم بی مشکل هم پیدا میشه؟!) هر جای دنیا هم که برن، مشکلشون رو با خودشون می برن و فقط  با یک سری از آدم ها می تونن را بطه برقرار کنن:

"از اون ساعتی که بهت پودر نوزاد می زنن تا اون ساعتی که تو قبر کرایه ای می ذارنت، تمام وقایع عمرت فقط و فقط بین دویست نفر آدم می مونه."

 

درباره جنگ و آدمکشی (اون جنگ رو یه نوع آدمکشی می دونه، حالا هر  جنگی و  به هر دلیلی) هم حرف های زیادی برای گفتن داره و خودش میگه:

"تو زندگیم فقط یه آرزوی کوچولو دارم و اون اینه که یه بار چشامو باز کنم، ببینم زندونیای سیاسی آلمان و قاضیای اونا جاهاشون با هم عوض شده."

 

این آرزوی کوچولو حرف های زیادی برای آدم ها داره...

 

 

و اما گزیده هایی از این کتاب:  

 

آدمیزاد دو تا پا داره و دو تا اعتقاد: یکی برای وقتی که حالش روبراهه و یکی هم برای موقعی که حالش خرابه. اسم این دومی رو گذاشته دین.  

آدمیزاد وقتی حس می کنه کمرش دیگه شل شده، عالم و زاهد میشه. بعدشم از شیرینی لذات زندگی دنیوی چشم می پوشه. اسم این کار رو می ذاره درون نگری.

آدمیزاد دلش نمی خواد بمیره، چون نمی دونه بعد از مرگ چی به سرش می آد. اما برای خودش خیال می کنه که می دونه. با این حال بازم دلش نمی خواد بمیره. آخه می خواد همین زندگی رو یه کم دیگه هم ادامه بده. منظورش از یه کم، تا ابده. 

...

تو مدرسه سر ما رو کلاه گذاشتن و وقت و جوونی مون رو از مون گرفتن.  

هم کلاسی سابقم می گفت: - اگه آدم خودش تو خونه برای خودش کار نمی کرد و از تو خونه پدری درست و حسابی تربیت نمی شد... ! - . مث خود من که توی خونه درست و حسابی تربیت نشدم! خیلی بهش غبطه خوردممی گفت: - من هر چی رو که درباره تاریخ هنر ... تاریخ اقوام یا جغرافیای اروپا بلدم خودم تنهایی خوندم و یاد گرفتم - . وگرنه از کجا می خواست یاد بگیره ؟ از مدرسه؟

...

توی آلمان کاتولیکایی هستن که چاک دهنشونو جِر می دن از بس که می گن «کمونیست ها از مسکو دستور می گیرن». کسی نیست بگه خودتون از کجا دستور می گیرین؟ از رم! 

...

کتب راهنمای خوب، اون قدر کمه که نگو...حالا کتابایی داریم برای یادگیری رانندگی، برای پرورش زنبور عسل، برای کِشت جعفری... فقط در مورد بهترین راه برخورد آدم با هم نوعای خودشه که کتاب به درد بخور کمتر گیر می آد.  

... 

مرد مقدس مآبی هست که همه ی موجودای زنده رو دوست داره.این آقا ماهی گیری رو هم خیلی دوست داره. گاهی وقتا دم رودخونه چوب قلاب رو محکم تو دستش می گیره، به آب نیگا می کنه و مشغول دعا می شه و دعاهای پر سوز و گداز می کنه که هیچ کدوم از ماهی ها به دامش نیفتن...بعد باز به ماهی گیریش ادامه می ده!

شما بگین! م‍‍‍‍َثل ماهی گیر متدین مَثل خیلی از آدما نیست؟

...

یه عده از این «حق» برخوردارن که اجازه داشته باشن برای سرزمین آبا و اجدادی بمیرن. یه عده ی دیگه «اجازه دارن» برای یه حقوق بخور و نمیر کار کنن. اون وقت یه عده ی دیگه هستن که وظیفه ی ناگواری به عهده شونه: اونا مجبورن بیست و چهار کرسی شورای نظارت شرکت سهامی رو عهده دار شن!دانلود کتاب بعضی ها هیچ وقت نمیفهمن اثر کورت توخولسکی


بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن.pdf


کتاب صوتی از پاریز تا پاریس

دوستان عزیز مفتخریم که به استحضار برسانیم که زین پس هرچند هفته یکبار کتاب های صوتی را معرفی خواهیم کرد و در حد توان فایل صوتی آن را هم در اختیار شما عزیزان می گذاریم.کتاب: از پاریز تا پاریس


اثر: مرحوم دکتر باستانی پاریزی


درباره کتاب:

اين کتاب مملو از اطلاعات تاريخي، جغرافيايي، سياسي، مذهبي و... است.

از پاریز تا پاریس به قلم محمد ابراهیم باستانی پاریزی سفرنامه ایشان به کشورهای عراق، پاکستان، ترکیه، رومانی، فرانسه، انگلیس و کشورهای اروپایی است، که  با قلمی بی نظیر و گیرا همراه با حاشیه های جذاب یکی از شیرین‌ترین سفرنامه‌های صد سال اخیر ادبیات فارسی به شمار می‌رود.ورقی از کتاب:

سی چهل سال قبل که به پاریس رفتم، یک روز متوجه شدم که نامه ای از پاریز از آقای هدایت زاده برایم رسیده.
او در آن نوشته بود: «نور چشم من، حالا که در پاریس هستی، خواهش دارم یک روز بروی سر قبر ویکتور هوگو، و از جانبِ من سید اولاد پیغمبر، یک فاتحه بر مزار این آدم بخوانی.»

بالاخره پانتئون را پیدا کردم و رفتم و از پشت نرده ها، فاتحه معلم خود را خواندم. و در همان وقت با خود حساب کردم که نه نیروی ناپلئون، و نه قدرت دوگل، و نه میراژهای دوهزار، هیچکدام آن توانایی را نداشته‌اند- که مثل این مشت استخوان ویکتور هوگو، از طریق «بینوایان»، فرهنگ فرانسه را به زوایای روستاهای ممالک دنیا، از جمله ایران، خصوصا کرمان و بالاخص پاریز برسانند...دانلود فایل صوتی کتاب از پاریز تا پاریس اثر دکتر باستانی پاریزی

Az Pariz Ta Paris - 01.mp3

Az Pariz Ta Paris - 02.mp3

Az Pariz Ta Paris - 03.mp3

Az Pariz Ta Paris - 04.mp3

Az Pariz Ta Paris - 05.mp3

Az Pariz Ta Paris - 06.mp3

Az Pariz Ta Paris - 07.mp3

Az Pariz Ta Paris - 08.mp3

Az Pariz Ta Paris - 09.mp3

Az Pariz Ta Paris - 10.mp3

Az Pariz Ta Paris - 11.mp3

Az Pariz Ta Paris - 12.mp3

Az Pariz Ta Paris - 13.mp3

Az Pariz Ta Paris - 14.mp3

Az Pariz Ta Paris - 15.mp3

Az Pariz Ta Paris - 16.mp3

Az Pariz Ta Paris - 17.mp3

Az Pariz Ta Paris - 18.mp3

کتاب صوتی از پاریز تا پاریس
کتاب من پیش از تو

کتاب من پیش از تو

کتاب: من پیش از تو


اثر: جوجو مویس


ترجمه: مریم مفتاحی


درباره کتاب:


من پیش از تو (به انگلیسی: Me Before You) یک رمان عاشقانه نوشته جوجو مویس است. این کتاب نخستین بار در ۵ ژانویه ۲۰۱۲ در بریتانیا چاپ شد. ادامه‌ای بر این کتاب با نام پس از تو نوشته شد که از طریق کتاب‌های پاملا دورمن در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شد. رمان من پیش از تو نوشته جوجو مویز در ایران با ترجمه مریم مفتاحی در نشر آموت منتشر شده است.


بریده ای از کتاب:


لوییزا کلارک ۲۶ ساله با خانواده‌اش زندگی می‌کند. او جاه طلب نیست و صلاحیت‌های کمی دارد و مدام از خواهر کوچک‌ترش، ترینا، کم می‌آورد. لوییزا که در تامین خانواده کمک می‌کند، شغلش را در یک کافه محلی از دست می‌دهد. بعد از چندین تلاش بی‌نتیجه، بالاخره یک موقعیت استخدامی خاص گیر می‌آورد: کمک برای مراقبت از ویل ترینر، یک مرد جوان موفق و ثروتمند که دو سال پیش در اثر سانحه موتورسیکلت فلج شده است. مادر ویل، کامیلا، لوییزای بی‌تجربه را استخدام می‌کند تا به زندگی ویل طراوت ببخشد. در این بین لوییزا با نیتن (پرستار مسائل پزشکی ویل) و استیون، پدر ویل، نیز ملاقات می‌کند.

در ابتدا بخاطر اوقات تلخی و رنجش ویل، رابطه او و لوییزا سخت است. وقتی دوست دختر سابقش، آلیسا با بهترین دوستش، روپرت ازدواج می‌کند اوضاع بدتر می‌شود. کم‌کم با مراقبت‌های لوییزا، ویل روشن فکرتر می‌شود. لوییزا متوجه مچ‌های زخمی ویل می‌شود و بعداً می‌فهمد وقتی کامیلا درخواست او مبنی بر مرگ آسان از طریق دیگنیتاس را رد کرده، اقدام به خودکشی کرده است. بعد از این ماجرا قرار شده ویل ۶ ماه زندگی کند و بعد درباره مرگ آسان تصمیم بگیرند.

لوییزا همراه با ترینا تصمیم می‌گیرد کاری کند این فکر از سر ویل خارج شود. طی چند هفته بعد، ویل آرام‌تر می‌شود و اجازه می‌دهد لوییزا صورت و موهایش را اصلاح کند. آن‌ها مدام باهم بیرون می‌روند و به هم نزدیک می‌شوند.

درنهایت بخاطر این رابطه، پاتریک، دوست پسر لوییزا، همه چیز را تمام می‌کند. در همین زمان، پدر لوییزا شغلش را از دست می‌دهد و مسائل مالی بیشتر پیش می‌آید. خوشبختانه آقای ترینر به آقای کلارک یک موقعیت شغلی اعطا می‌کند. لوییزا همراه با ویل به عروسی آلیسا و روپرت رفته و باهم می‌رقصند.

قرار می‌شود این دو باهم به تعطیلات بروند اما پیش از آن، ویل دچار ذات الریه مرگباری می‌شود. بنابراین برنامه‌ها عوض شده و باهم به جزیره موریس می‌روند. شب قبل از برگشت به خانه، لوییزا عشقش را به ویل اظهار می‌کند اما ویل می‌گوید با اینکه اوقات خاصی را باهم داشتند، اما نمی‌تواند زندگی در ویلچر را تحمل کند.

شب پرواز ویل به سوییس برای پایان دادن به زندگیش، لوییزا برای آخرین بار با او ملاقات می‌کند. آن‌ها قبول دارند که ۶ ماه اخیر بهترین اوقات زندگیشان بوده است. ویل اندکی بعد در کلینیک می‌میرد و طبق وصیت ثروت زیادی را برای لوییزا بجای می‌گذارد. با این پول او می‌تواند تحصیلاتش را ادامه دهد و بطور کامل زندگی را تجربه کند. رمان اینطور پایان می‌یابد که لوییزا در کافه‌ای در پاریس است و آخرین نامه ویل را می‌خواند.

کتاب وداع با اسلحه

کتاب: وداع با اسلحه


اثر: ارنست همینگوی


ترجمه: نجف دریابندری


درباره کتاب:

وداع با اسلحه (به انگلیسی: A Farewell to Arms) رمانی نوشته ارنست همینگوی (۱۸۹۹-۱۹۶۱)، نویسنده آمریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات است که در سال ۱۹۲۹ منتشر شد. داستان آن درباره جوانی آمریکایی با نام فردریک هنری (Frederic Henry) است که با درجه ستوان در جنگ جهانی اول در بخش آمبولانس‌ها در ارتش ایتالیا خدمت می‌کند. عنوان آن از شعری گرفته شده که جرج پیل در سده ۱۶ میلادی سروده‌است.


این کتاب بر پایه تجربیات واقعی همینگوی در ارتش ایتالیا در جنگ جهانی اول نوشته شده‌است. الهام‌بخش شخصیت کاترین بارکلی، پرستاری با نام اگنس ون کوروسکی بوده‌است که در بیمارستان صلیب سرخ آمریکا در شهر میلان از همینگوی زخمی مراقبت کرده‌است. همینگوی عاشق ون کوروسکی بوده و قرار بوده با یکدیگر ازدواج کنند که به دلایلی نامشخص این اتفاق نمی‌افتد. کیتی کانل، خبرنگار مُد اهل پاریس نیز الهام‌بخش شخصیت هلن فرگوسن (Helen Ferguson) بوده‌است. کشیش داستان نیز کشیشی واقعی و ناشناخته با نام Don Giuseppe Bianchi بوده که کشیش هنگ‌های ۶۹اُم و ۷۰اُم بریگاد آنکونا بوده‌است. شخصیت اصلی رینالدی (Rinaldi) که در کتاب، دوست ستوان هنری است شناخته شده نیست ولی در داستان در زمان ما اثر دیگری از همینگوی نیز حضور دارد.


این کتاب توسط نجف دریابندری به فارسی برگردانده و توسط انتشارات نیلوفر چاپ شده است. این ترجمه جزو ترجمه‌های اولیه دریابندری بوده‌است و وی در چاپ‌های بعدی ترجمه را مورد بازبینی قرار داد.


دانلود کتاب وداع با اسلحه - ارنست همینگوی.pdf

کتاب وداع با اسلحه
کتاب صد ساعت با فیدل

کتاب صد ساعت با فیدل

کتاب: صد ساعت با فیدل (زندگی و خاطرات فیدل کاسترو)


اثر: ایگناسیو رامونت


مترجم: کیومرث پارسای


درباره کتاب:

""فیدل كاسترو" در 13 اوت 1926 به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران كودكی و نوجوانی، به تحصیل حقوق در دانشگاه پرداخت. وی فعالیت‌های سیاسی خود را از دوران دانشجویی شروع كرد و دو سال را نیز ـ 1655 و 1652 ـ در زندان به سر برد. او در 12 ژوئن 1955 توسط "جنبش 26 ژوئیه" برای تعیین هدف و مسیر به رهبری برگزیده شد ولی در كم‌تر از یك ماه به مكزیك تبعید شد. كاسترو در سال 1956 به همراه چه‌گوارا و 79 تن دیگر به كوبا رفت و مبارزاتی را علیه باتیستا شروع كرد. او سخنرانی معروف و تاریخی خود را در ژانویه 1959 ایراد كرد و پس از آن به عنوان رهبر كوبا مشغول به فعالیت شد. او پالایشگاه‌های نفت، مراكز تولید نیشكر و شركت‌های تولید برق در كوبا را ملی اعلام كرد و به رغم تمامی تحریم‌های دولت آمریكا، فعالیت‌های خود را ادامه داد. كتاب حاضر حاوی 5 مصاحبه فیدل كاسترو و نیز خاطرات و زندگی‌نامه او است. وی در مصاحبه‌ها به برخی از رخدادهای تاریخ جهان اشاره كرده است." وی در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

این کتاب از آن جهت که به صورت پرسش و پاسخ، تنظیم شده و فرمانده فیدل جوابهای خود را شخصا ویراستاری کرده است، بسیار جالب توجه است. یک بار فیدل در یکی از گفتگوهای خود، این حادثه فاجعه آمیز را تعریف کرد و گفت: «وقتی که من در شب ٢۷ ماه ژوئیه به سختی بیمار شدم، تصور می کردم به آخر خط رسیده ام و در همان هنگام که پزشکان برای نجات زندگی من تلاش می کردند، رئیس دفتر شورای دولتی به درخواست من، متنی را قرائت می کرد و من اصلاحات لازم را به وی گوشزد می کردم».


بریده ای از کتاب:

- در حال حاضر، چه مسائلی بعنوان رهبر دولت، شما را نگران می کند؟ 

- امروز ما توجه خود را به مبارزه با تروریسم و مبارزه با جاسوسی متمرکز نموده ایم. ما برای آزادی پنج نفر قهرمان ملی کشورمان که در اسارت ایالات متحده آمریکا بسر می برند، مبارزه می کنیم. در امور داخلی، برعلیه هر گونه مظاهر فساد بمبارزه برخاسته ایم، کارزار باز هم جدی تری در راه دستیابی به منابع انرژی مقرون به صرفه تر و نوسازی کامل سیستم تولید انرژی کشور را آغاز کرده ایم و آن، یک انقلاب واقعی در امر تأمین انرژی است. همچنین، در راه ارتقاء باز هم بیشتر کیفیت و بازدهی سیستم آموزشی و تأمین بهداشت و سلامتی مردم کشور فعالیت می کنیم. ما برای توسعه و تقویت برنامه های انترناسیونالیستی دولت، از قبیل حضور هزاران پزشک و کارکنان بخش پزشکی کوبا در نقاط مختلف جهان، مثلا، در پاکستان که زمین لرزه قربانی  بسیار زیادی از میان انسانها گرفت و ویرانهای بزرگی ببار آورد و یا به در «عملیات شگفت انگیز» که در جریان آن نتایج خارق العاده ای بدست آوردیم، نیروی بزرگی صرف کرده و توجه زیادی معطوف داشته ایم. کشور ما بحران اقتصادی جهان را با نگرانی تعقیب می کند و ضمن نگرانی از مشکلات تأمین نفت، در جستجوی راههای ممکن برای مقابله با جنگ اقتصادی و سیاسی می باشد. کشور ما، توجه خود را به جدال در ژنو، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، متمرکز نموده است که در آنجاها، همانطور که همه می دانند، هر سال بیش از سال پیش، نمایشنامه های سراسر دروغ و افترا برعلیه ما به اجرا گذاشته می شود. آنها به مردم نمی گویند، که  ٨۰ درصد مصوبات این کمیسیون برای رعایت حقوق بشر، بر اساس پیشنهادات کوبا بوده است.

کتاب بچه های پابرهنه

کتاب: بچه های پابرهنه


اثر: تقی کاغذچی


بریده ای از کتاب:

آب بالا آمده بود و همه جور خرت و پرت و آت و آشغالهای گندیده را در آغوش گل آلودش با خود میبرد. باد سردی شلاق کش میوزید و با تازیانه ای سرما صورت آمدم ها را کبود میکرد. صدای تازیانه باد بود و سوز و سرما. زمین از باران دیشب پر از گل و لای بود و آب باران توی چاله چوله های آن یه زده بود. روی پل تاکسی بار ها پشت هم صف کشیده بودند و راننده هایشان در انتظار بار، توی سرما این پا و آن پا میکردند. میدان صاحب الامر همهمه ای داشت که در باد گم میشد....


دانلود کتاب بچه های پا برهنه - کاغذ چی.pdf

کتاب بچه های پابرهنه
کتاب جزء از کل

کتاب جزء از کل

کتاب: جزء از کل


اثر: استیو تولتز

ترجمه: پیمان خاکسار


درباره کتاب:

«جزء از كل» قرائت مدرنی است از هابیل و قابیل - مارتین و تری- با این تفاوت كه تشخیص اینكه كدام‌شان هابیل و كدام‌شان قابیل است مشكل است و همین‌طور بازخوانی تازه‌ای از الگوی پدركشی و پسركشی - مارتین و جسپر- و البته یك جنایت و مكافات امروزی.

«جزء از كل» نخستین رمان استیو تولتز نویسنده استرالیایی است كه به خاطر نوشتن این اثر نامزد دریافت جایزه بوكر شده و خیلی سریع كتابش جایگاهی مهم در تاریخ ادبیات استرالیا پیدا كرده است. نوشتن از كلیت كتاب سخت است و چون نام آن فقط می‌توان به برخی از جزییاتش اشاره كرد. پاراگراف اول كتاب در حكم ورودیه‌ای به دنیای اثر است با ارایه لحن طنز و فلسفیدن و اشاره به اتفاقاتی كه در ادامه رخ می‌دهند نمونه‌ای مثال‌زدنی است كه به پاراگراف اول رمان بیگانه آلبر كامو - از بهترین شروع‌های تاریخ ادبیات- پهلو می‌زند: «هیچ‌وقت نمی‌شنوید ورزشكاری در حادثه‌ای فجیع حس بویایی‌اش را از دست بدهد. اگر كائنات تصمیم بگیرد درسی دردناك به ما انسان‌ها بدهد، كه البته این درس هم به هیچ درد زندگی آینده مان نخورد، مثل روز روشن است كه ورزشكار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش. درس من؟ من آزادی‌ام را از دست دادم...».

داستانی كه برای نوشتنش از دست‌نوشته‌های پدر و نقل شفاهی او استفاده می‌كند و به اثر شكل داستان در داستان می‌دهد و از سوی دیگر با اشاره به چگونگی ساخت آن از مولفه‌های فراداستان نیز بهره می‌برد.

از ویژگی‌های بارز اثر، طنز سیاه و درخشانی است كه در سرتاسر اثر گسترده می‌شود و نمود آن را در عبارات و جمله‌ها و دیالوگ‌ها و نوع زیست و تفكر آدم‌ها و دیدگاه شان نسبت به هستی می‌توان یافت.


(این کتاب از جمله کتاب های جدید الانتشار است که پیشنهاد میکنیم آن را تهیه و مطالعه نمایید.)


مهرتان ماندگار

http://telegram.me/mandegarmehr

کتاب گیله مرد

کتاب: گیله مرد


اثر: بزرگ علوی


درباره کتاب:


بزرگ علوي در نخستين داستانهايش در مجموعه ي «چمدان» که رنگي از رمانتيسم داشت، سخت تحت تأثير صادق هدايت بود اما بعد با نوشتن رمان «چشمهايش» و برخي داستان هاي کوتاه خود در مجموعه ي «نامه ها» همچون «گيله مرد» که از زمره ي بهترين داستانهاي کوتاه امروز ماست، به فضاي رئاليستي خود دست يافت و در حقيقت اين اثر و برخي آثار ديگر او بود که فضاهاي روستا و زندان را در داستان نويسي ماپايه گذارد.

خلاصه ي داستان گيله مرد
اين داستان، شرح ماجراي سه مرد است، گيله مرد و دو محافظ او که وي را به فومن مي برند و در حقيقت داستان در همين حرکت و اقامت در قهوه خانه نزديک مقصد به تدريج باز مي شود. دو مأمور تفنگ به دست در ميان غرش باد و باران، گيله مرد را- که يک دهقان شورشي است- به فومن مي برند تا تحويل پاسگاه دهند.

گيله مرد در طول راه در فکر رهايي و فرار است. محمد ولي (مأمور اول) با توهين و رجز خواني به دنبال گيله مرد حرکت مي کند. مأمور دوم، بلوچ ساده اي است که پيشاپيش گيله مرد راه مي رود و او هم در فکر فرار از اين نوع زندگي است....دانلود کتاب گیله مرد اثر بزرگ علوی


گیله مرد - بزرگ علوی.pdf


کتاب گیله مرد
کتاب بوف کور

کتاب بوف کور

کتاب: بوف کور


اثر: صادق هدایت


درباره کتاب:

بوف کور شناخته‌شده‌ترین اثر صادق هدایت نویسنده معاصر ایرانی، رمانی کوتاه و از شاهکارهای ادبیات ایران در سدهٔ ۲۰ میلادی است. این رمان به سبک فراواقع نوشته شده و تک‌گویی یک راوی است که دچار توهم و پندارهای روانی است. کتاب بوف کور تاکنون از فارسی به چندین زبان از جمله انگلیسی و فرانسه ترجمه شده است.


دانلود کتاب بوف کور اثر صادق هدایت

بوف کور.pdf


کتاب صحیفه سجادیه

کتاب: صحیفه سجادیه


اثر: حضرت علی بن الحسین، زین العابدین (ع)


درباره کتاب:

« صحیفه کامله سجادیه » اثر جاودانه حضرت زین العابدین علیه السلام، یکی از جامع‌ترین و ارزنده‌ترین منابع فرهنگی ناب اسلامی است که در میان آثار به‌جا مانده از این امام از همه مهمتر است.
این کتاب شریف که دومین کتابی است که در صدر اسلام تدوین شده است.
از جهت اهمیت پس از قرآن و نهج البلاغه قرار دارد و « اخت القران » (خواهر قرآن) ، « زبور آل محمد » و « انجیل اهل بیت » لقب گرفته است.

انتساب صحیفه سجادیه به حضرت زین العابدین علیه السلام مورد قبول تمام علمای اسلام از همه‌ی فرقه‌هاست و هیچکس در این باره تردیدی ندارد. بسیاری از علما این مجموعه ارزشمند را از جمله متواترات دانسته‌اند که کمترین نیازی به بررسی صحت و سقم سند آن نیست.

با توجه به جایگاه والای صحیفه سجادیه، این « زبور آل محمد » که به «اخت القرآن» (خواهر قرآن) هم ملقب شده است، و انبوه حقایق و معارفی که در آن موجود است، سال‌های زیادی است که علمای بزرگ و اندیشمندان فرهیخته شرح و تفسیر‌های متعددی بر آن نوشته‌اند که تعدادشان از شصت تجاوز می‌کند.


دانلود کتاب صحیفه سجادیه اثر امام سجاد (ع)


صحیفه سجادیه.pdf

کتاب صحیفه سجادیه
کتاب عبرت های عاشورا

کتاب عبرت های عاشورا


کتاب: عبرت های عاشورا


اثر: علی اصغر الهامی نیا


درباره کتاب:


عبرت آموزی در قرآن و روایات، داستان سرایی هدف دار، واژه عبرت و اعتبار در قرآن، عبرت آموزی در کلام پیامبر و امامان، ارتجاع، عوامل زمینه ساز حادثه عاشورا و بیانات مقام معظم رهبری در نماز جمعه از جمله سرفصل های این کتاب الکترونیک است.
تحلیل صواب از حادثه عاشورا و مطالعه عوامل و زمینه‏ هاى پیدایى آن، مى ‏تواند چراغى فرا روى نسل امروز باشد و عبرت‏هایى را پیش روى آیندگان قرار دهد. «پیام‏هاى عاشورا» سلسله مباحثى است در تحلیل حادثه عاشورا، که دست‏مایه آن چند سخنرانى مقام معظم رهبرى«مدظله» در سال‏هاى اخیر درباره نقش خواصّ در حادثه عاشورا است. کتاب اوّل آن با عنوان «عبرت‏ هاى عاشورا» به تحلیل واقع‏بینانه از تجربه عاشورا پرداخته و نقش برخى از عوامل زمینه‏ ساز آن حادثه جانسوز را تبیین مى‏ کند، از جمله این عوامل است(ع) کنارگذاردن وصایاى پیامبراکرم(ص)، رنگ باختن معنویت پس از پیامبر(ص) و افول غیرت دینى.
دانلود کتاب عبرت های عاشورا.pdf اثر علی اضر الهامی نیاکتاب یاران شیدای حسین بن علی (ع)

كتاب : ياران شيداي حسين بن علی (ع)


اثر: استاد مرتضی آقا تهرانیدرباره کتاب:


این کتاب تلاشی است در بیان حالات و روحیات یاران امام حسین (ع). در این کتاب از اسناد دست اول بهره گرفته شده  است و مباحث بیشتر به صورت تاریخی بیان شده و نام یاران امام حسین بر اساس زمان شهادتشان رتبه  بندی شده  است.


نویسنده به دلیل اینکه در نوشته  ها کمتر عبرت  آموزی دیده می شود، در هر قسمت، بخشی را مزین به عبرتها کرده است؛ همچنین برای پرهیز از تکرار ملال  آور، گاه تلفیقی از چند خبر را در خبری آورده است اما هیچگاه خبری، بی  سند نیامده است تا برای اهل مطالعه امکان مراجعه به متن اصلی وجود داشته باشد.


کتاب از عبارات عربی خالی است مگر عباراتی که مهم بوده و یا انتسابی به معصومین علیهم السلام داشته است؛ همچنین در ترجمه  ی عبارات عربی تلاش شده تا ترجمه  ها به متن نزدیک و گویا باشد؛ اعراب گذاری  ها نیز در حد امکان انجام شده  است.


پیش از این کتاب، درباره یاران امام حسین در خلال مقاتل و تواریخ سخن گفته شده  است مانند کتاب ابصار العین، فرسان  الهیجاء و مقتل  الحسین اما در این کتاب تلاش شده تا حد امکان تقدیم و تاخیر یاران بر حسب تقدیم و تاخیر شهادت گردآوری و به تحلیل جزیی و معرفی بیشتر یاران پرداخته شود تا در سرمشق  گیری تاثیر بیشتری داشته باشد.


انسان نیازمند شناخت الگوهای راه یافته است و یاران امام حسین (ع) از برترین الگوهای تاریخ حماسه و ایثارند؛ از همین رو امام (ع) می فرمایند: من یارانی با وفاتر و بهتر از اصحاب خود نمی شناسم و اهل بیتی نیکوکارتر و وابسته تر از اهل بیت خویش سراغ ندارم....


دوران ما مانند روزگار امام حسین (ع) است که یارانی همچون یاران او برای مهدی فاطمه (س) لازم است؛ از این رو برای دست یافتن به آرزوی یاری آن حضرت باید حماسه کربلا و یاران امام را شناخت.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی آقاتهرانی با درک این نیاز اساسی، کتاب یاران شیدای حسین بن علی (ع) را به رشته تحریر درآورده است. ایشان در مقدمه این کتاب دربارة خصوصیات این کتاب چنین می نویسید: در این نوشتار از اسناد دست اول به حد وسع بهره گرفته شده، رتبه بندی شهدا براساس زمان شهادت انجام شده، تا حد امکان از آوردن عبارات عربی پرهیز شده و تلاش شده ترجمه ها به متن نزدیک و گویا باشد. این کتاب شامل کلیات، بررسی حرکت امام حسین (ع) از مدینه به کربلا، سفیران امام ﴿زمینه سازان قیام﴾، اصحاب و یاران امام (ع) که این بخش شامل هفده مرحله است، شهادت یاران پس از امام (ع)و زنده کنندگان خون شهدای کربلا می باشد.دانلود یاران_شیدای_حسین_بن_علی_علیهما_السل.pdf

کتاب یاران شیدای حسین بن علی (ع)
کتاب قیام امام حسین (ع)

کتاب قیام امام حسین (ع)

کتاب: قیام امام حسین (ع)


اثر: دکتر سید جعفر شهیدی


درباره کتاب:
«پس از پنجاه سال»،‌ نَه روایت زندگی حسین (ع)، بلکه تحلیل و علت شناسی عاشوراست که به قلم توانمند و شیوای سید جعفر شهیدی در سال 1330 نگاشته شده است.

کتاب پس از پنجاه سال، پژوهش تازه پیرامون قیام امام حسین (ع) از جمله کتاب‌های مطرح درتحلیل واقعه عاشورا است که به رخدادی که در سال 61 هجری و درست پنجاه سال پس از وفات پیامبر در سال 11 هجری اتفاق افتاد، می‌پردازد.

دکتر شهیدی تحقیق و نگارش این کتاب را در سال 1330 انجام داده و کتاب را در سال 1357 با قلمی شیوا، متقن و مستند به منابع اصیل تاریخی مستند ساخت و تاکنون بیش ازسی ­و­ دو بار به چاپ رسیده است و هنوز پس از انتشار دهها هزار نسخه از رونق باز نایستاده است هر چند بیان حقایق تاریخی بخش عمده کتاب را تشکیل می‌دهد اما نوع مواجهه دکتر شهیدی با تاریخ در تحلیل حادثه عاشورا نو و بدیع است.


دانلود کتاب  قیام امام حسین علیه السلام.pdf اثر دکتر سید جعفر شهیدی

کتاب حاجی آقا

کتاب: حاجی آقا


اثر: صادق هدایت


درباره کتاب:

حاجی آقا نام داستانی از صادق هدایت است. این داستان در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و محوریت آن بر شخصی به نام حاجی آقا، یکی از بازاریان تهران است. نحو بیان داستان از دیدگاه سوم شخص است. هدایت در داستان حاجی آقا, به توصیف زندگی یک شخصیت تیپیک در قالبی نمایشی می‌پردازد. حاجی 'ابوتراب', نماینده طبقه‌ای است که با وجود ضعف و بیماری و افتادن در سراشیب زوال, همچنان بر مسند قدرت است و می‌کوشد دیکتاتوری سیاه رضا شاه را تجدید و تحکیم کند... پس از وقایع شهریور 1320 و سقوط رضاشاه, حاجی نیز چون بسیاری از همگنانش از تهران می‌گریزد؛ اما به زودی اوضاع عادی می‌شود و ....


دانلود کتاب حاجی آقا - صادق هدایت.pdf

کتاب حاجی آقا
کتاب پینوکیو آدمک چوبی

کتاب پینوکیو آدمک چوبی

کتاب: پینوکیو آدمک چوبی


اثر: کارلو کلودی

برگردان: صادق چوبک


درباره کتاب:

"آنتونیو"ی نجار خوشحال است چون تکه چوبی پیدا کرده است و می تواند یک پایه ی میز چوبی از آن بسازد، اما با اولین تیشه بر چوب، انگار صدای نازکی می گوید: "یک خرده آهسته تر بزن." با هر تیشه صدای ناله از چوب بلند می شود و آنتونیو کار را ناتمام می گذارد. آنتونیو چوب را به دوستش "ژپتو" می دهد تا با آن آدمکی چوبی برای خیمه شب بازی بسازد و با آن نان در بیاورد.

ژپتو در حال ساخت آدمک است، اما هر عضو آن را که می سازد رویداد عجیبی پیش می آید. دماغ آدمک بزرگ می شود. دهانش با شکلک در آوردن ساخته می شود و دست و پا و شانه و گردنش مرتب می رقصند و ادا در می آورند. خلاصه ژپتو آدمک را تمام می کند و نامش را " پینوکیو" می گذارد و تصمیم می گیرد او را به مدرسه بفرستد. روزی که ژپتو در خانه نیست، پینوکیو تصمیم می گیرد از خانه او فرار کند و به سفر برود…

پینوکیو یک کتاب اخلاقی – تربیتی است اما نه از آن گونه کتاب های خشک اخلاقی که کودکان را خسته می کند، بلکه با زبان داستان به زیبایی به انسان دوستی، همدردی با مردم و صلح می پردازد و کینه، انتقام، ظلم و دروغ را از صفات نا پسندیده می انگارد. سفر پینوکیو سیری است معنوی همراه با مجازات و پاداشها. در این سفر او وسوسه ها و مجازات آن ها را  تجربه می کند. این داستان معانی، احساسات و نکات بسیاری را بیان می کند و همانند بهترین های ادبیات کودکان، هم داستانی فانتزی و سرگرم کننده برای کودکان است و هم اثری است دارای ژرف ساخت با نکاتی ظریف که تنها برای خوانندگان بزرگسال فرهیخته قابل دریافت است.

والت دیسنی" از روی این شاهکار کارلو کلودی فیلمی ساخته که خود شاهکار جداگانه ای است. در ایتالیا آن را به عنوان کتاب درسی تدریس می کرده اند. کتاب در ۱۸۸۱ میلادی به شکل پاورقی در روزنامه های کودکان ایتالیا به چاپ رسید و با استقبال کم نظیر کودکان روبه رو شد. "پینوکیو" بارها به صورت خیمه شب بازی اجرا شده است.


آدمک چوبی.pdf

کتاب دو قرن سکوت

کتاب: دو قرن سکوت


اثر: عبدالحسین زرین کوب


درباره کتاب: 

دو قرن سکوت کتابی نوشته عبدالحسین زرین کوب درباره سرگذشت ایران در دو سدهٔ نخست پس از سلطهٔ اعراب است. نام کتاب به خفقان و سکوت حاکم بر ایران در آن دو قرن اشاره دارد. «دو قرن سکوت»، تاریخ حوادث سیاسی و اجتماعی ایران است در دو قرن آغازین اسلام. آنچه در آن دو قرنی که از سقوط دولت ساسانی تا روی کار آمدن دودمان طاهریان (نخستین دودمان ایرانی پس از اسلام) بر ایران گذشت.


دانلود کتاب دو قرن سکوت - عبدالحسین زرین کوب.pdf

کتاب دو قرن سکوت
کتاب یکی بود یکی نبود

کتاب یکی بود یکی نبود

کتاب: یکی بود یکی نبود


اثر: سید محمدعلی جمالزاده


درباره این کتاب:

یکی بود و یکی نبود مجموعه‌ای متشکل از یک دیباچه٬ شش داستان کوتاه و مجموعه‌ای از کلمات عوامانه‌ی فارسی نوشته‌ی سید محمدعلی جمالزاده‌ است که در سال ۱۳۰۰ منتشر شده‌است. این کتاب را آغازگر ادبیات واقع‌گرای فارسی و داستان‌کوتاه‌نویسی در ایران دانسته‌اند. «محمدعلی جمالزاده (۱۲۷۱-۱۳۷۶) نخستین نویسنده‌ی ایرانی است که با قصد و نیت آگاهانه صناعت داستان‌نویسی اروپایی را به کار گرفت.» مقدمه‌ای که او برای این کتاب نوشته به جهت نشان دادن اهداف کلی و اندیشه‌ی نویسنده بسیار بااهمیت است. او در این مقدمه ابتدا به استبداد ادبی در ایران اشاره می‌کند.


یکی_بود_یکی_نبود_سیدمحمد_علی_جمالزاده.pdf

کتاب خسی در میقات

کتاب: خسی در میقات


اثر: جلال آل احمد


درباره این کتاب:

خسی در میقات یکی از معروفترین سفرنامه های معاصر حج است که جلال آل احمد در سال 1343 و در سن 41 سالگی طی سفر حج نوشته است.

شاید اولین ویژگی "خسی در میقات" که به ذهن می رسد، موقعیت ویژه ای است که نویسنده در آن پا به چنین سفری گذاشته و به موجب آن این سفر می تواند فصل تازه ای از حیات نویسنده محسوب شود.
به عبارت دیگر این سفر برای آل احمد یک سفر معمولی نیست. آل احمدی که به این سفر می رود، همانست که روزی پیوستن به حزب توده را تجربه کرده؛ آل احمدی که گریز از خانوادۀ مذهبی خود را و بی نمازی را و انتشار کتاب در اعتراض به سنت های دینی را تجربه کرده است.

سفرنامه از فرودگاه جدّه آغاز می شود، محل آشنایی اولیۀ مسافران با یکدیگر. مسافرانی که از دهاتی ها و پیرزن ها تا نخبه هایی مثل جلال، همه به یک رنگ در آمده اند. دردسر ها و سختی ها و کمبود امکانات در سفر، برای همه یکسان است.

توصیفات دقیق و جملات کوتاه و برنده جلال و حس و حال و گاهی تحلیلهایی که در طول سفرنامه نوشته از ویژگیهای خاص خسی در میقات است.


خسی در میقات.pdfکتاب خسی در میقات

نهج البلاغه ترجمه دکتر سید جعفر شهیدی

کتاب: نهج ابلاغه

اثر: سيد شريف ابو الحسن محمد رضى

ترجمه: استاد دكتر سيد جعفر شهيدىتوضيح ناشر

شك نيست كه ترجمه فنى است ظريف و دقيق و دشوار، و اين معنى در مورد كتابى كه آن را «فروتر از كلام خدا و فراتر از سخن بشر» گفته‌اند بمراتب صدق بيشترى دارد، كتابى كه گردآورندۀ خبير و بصير آن، سيد شريف ابو الحسن محمد رضى، در بارۀ آن گويد: «سخنان برگزيدۀ سرور ما، امير مؤمنان، سر چشمه و آبشخور فصاحت و منشأ و خاستگاه بلاغت است و اصول و قوانين سخن و سخنورى از آن اقتباس شده و روش آن سرمشق هر خطيب اديب و سخنور اريبى گشته و با اين همه كس در فراخناى بلاغت و پهنۀ رسايى به گرد آن نرسيده است، زيرا اين كلام نمونه‌اى از علم الهى است و بوى سخن پيامبر گرامى صلى اللّه عليه و آله از آن به مشام جان مى‌رسد» ، يا به تعبير پيراسته و مسجع مترجم فاضل، استاد دكتر سيد جعفر شهيدى، «كتابى كه طراز فصاحت است و پيرايه بلاغت، عربيت را بها فزايد و دين و دنيا را به كار آيد، كه بلاغتى چنان نه در گفتارى فراهم آمده است، و نه يكجا در كتابى هم. . . فصاحت خود را به كلام حضرتش آرايد تا به جمال رسد و بلاغت در كنار او زايد و به كمال رسد.»


دانلود کتاب نهج البلاغه ترجمه دکتر سید جعفر شهیدی

کتاب پرندگان می روند در پرو می میرند


اثر: رومن گاری 

ترجمه: ابوالحسن نجفی


 مجموعه کتاب رمان پرندگان می روند در پرو می میرند نوشته رومن گاری از تاثیرگذارترین اثرهای اوست که سال ۱۹۶۸ از روی آن فیلمی ساخته شد. داستان ماجرای پرندگانی است که از جزایر «گوانو» به سمت ساحلی در صدکیلومتری «لیما» حرکت می کنند تا به هر زحمتی شده به آن جا برسند و بمیرند. این کتاب مجموعه پنج داستان کوتاه است شامل «پرندگان می روند در پرو می میرند»، «بشردوست»، «ملالی نیست جز دوری شما»، «همشهری کبوتر» و «کهن ترین داستان جهان» که اولین بار سال ۱۳۵۲ «ابوالحسن نجفی» آن را به فارسی برگرداند و پس از چاپ سومش در سال ۱۳۵۷ اجازه چاپ مجدد نگرفت. .


دانلود کتاب رمان پرندگان می روند در پرو می میرند نوشته رومن گاری


کتاب پرندگان می روند در پرو می میرند
کتاب طب الرضا

کتاب طب الرضا

کتاب: طب الرضا(ع)

نویسنده: جمعی از راویان


درباره کتاب:

رساله ذهبیه امام رضا ع مجموعه بیانات ارزشمند علمی و پزشکی امام است که در آن با شرح خواص اغذیه و اشربه، راهکارهای بهزیستی و بهداشت و سلامت را به انسان می‌آموزد و تکنیک‌های مقابله با بیماری‌ها و آسیب‌های روحی و روانی را مورد توجه و نقد و بررسی قرار می‌دهد. این رساله با اهمیت پزشکی، به درخواست مأمون خلیفه عباسی، توسط امام تقریر و تحریر شده است که امام، آن را بزرگوارانه ظاهراً خطاب به مأمون تقریر فرموده؛ اما در متن بیانات، افاضات جنبه‌ی خطاب عمومی داشته و از مفاد آن شمیم افادات همگانی به مشام می‌رسد، بخشی از آن رساله‌ی گرانمایه به بحث درباره‌ی اهمیت حیاتی حجامت و فصد(شکافتن رگ بیمار) پرداخته و این راهکار حیات‌بخش را درمانگر بسیاری از بیماری‌های لاعلاج رقم زده است. اهمیت و تأثیر اعجاب‌آور این اثر گوهربار به قدری بود که مأمون را بر آن داشت تا دستور دهد آن را با آب طلا بنویسند.


دانلود کتاب طب الرضا (ع)

کتاب بی بی یون اثر مرحوم حسین پناهی

کتاب بی بی یون

اثر: مرحوم حسین پناهی

من حسینم , پناهی ام
خودمو می بینم
خودمو می شنفم
تا هستم جهان ارثیه بابامه.
سلاماش و همه عشقاش و همه درداش , تنهائیاش
وقتی هم نبودم مال شما.
اگه دوست داری با من ببین , یا بذار باهات ببینم
با من بگو یا بذار باهات بگم
سلامامونو , عشقامونو , دردامونو , تنهائیامونو


دانلود کتاب بی بی یون اثر مرحوم حسین پناهی

کتاب بی بی یون اثر مرحوم حسین پناهی
کتاب پدر مادر ما متهمیم اثر دکتر علی شریعتی

کتاب پدر مادر ما متهمیم اثر دکتر علی شریعتی

کتاب پدر مادر ما متهمیم

اثر: دکتر علی شریعتی

کتاب پدر مادر ما متهمیم به تاریخ انتشار ۱۳۵۰ ازمجموعه سخنرانیهای دکتر علی شریعتی در حسینیه ارشاد است.
موضوع این کتاب بشارت و انذار است؛
دکتر شریعتی در این سخنرانی سعی دارد عمق فاجعه ی دین ستیزی را نشان دهد و البته ریشه ی آن را در سطحی نگری قشر متدین جامعه می داند.
او جامعه را به چند دسته تقسیم می کند جامعه ی سنتی متدیّن ، جامعه ی روشنفکر و جامعه ای که میان این دو سرگردان است. از نظر ایشان جامعه ی سنّتی متدیّن جامعه ای است که همه ی دغدغه ی آن انجام عبادات است و همین که همین ها را رعایت کند و اطرافیانش یز رعایت کنند خیالش جمع است.
و جامعه ی روشنفکر را در تقابل کامل با جامعه ی سنتی متدین می داند و اعتقاد دارد که این دو گروه تمام مدت با یکدیگر مشغول نزاعند بدون اینکه بدانند چه چیز را تکفیر می کنند... تمام ناله ی دکتر در این مجال از تعصبات کور و بی پایه و اساس است.

دانلود کتاب پدر مادر ما متهمیم اثر دکتر علی شریعتیکتاب الف اثر پائولوکوئلیو

کتاب الف

اثر: پائولوکوئلیو

پائولو کوئلیو، نویسنده معاصر برزیلی است که آثار او از پر‌فروش‌ترین کتاب‌های دنیا قرار گرفته است. وی پس از عمری سرگردانی در بحران‌های روحی و روانی، سرانجام تحت تأثیر عرفان‌ سرخ‌پوستی و فرقة رام، زندگی جدیدی را تجربه کرد. وی در نوشته‌های خود، که غالباً در قالب رمان عرضه شده‌اند، سعی نموده نوع تجربه جدید زندگی خود را به خوانندگان آثارش القاء کند.
بازخوانی رمان‌های وی و بررسی مبانی نظری شیوه زندگی مطرح شده از سوی وی، کاری دشوار ولی بایسته است. باید اعتراف کرد تکه‌گویی‌هایی که از مبانی او شده، راه را برای فهم مبانی وی میسر نمی‌کند. بی‌شک اگر منظومه‌ای نظام‌مند و جامع از اندیشه‌های او، با استناد مناسب به آثار وی ارائه شود، راه فهم و نقد این اندیشة‌ وارداتی برای نسل جوان آسان خواهد شد. برای تحقیق در این موضوع، مهم‌ترین گام خواندن همة آثار پائولو کوئلیو بود.
در این زمینه، همه کتاب‌های وی به دقت مطالعه شد و با فیش برداری دقیق، مجموعه آموزه‌های او در مورد خداشناسی و انسان‌شناسی طبقه‌بندی شد. این مقاله، بر اساس نظرات و کلمات پائولو در این زمینه تدوین شده است، نه بر اساس همه بحث‌های خداشناسانه و انسان‌شناسانه وی. چه‌بسا در این دو موضوع، بحث‌های مهمی وجود داشته باشد که پائولو اصلاً به آنها اشاره نکرده باشد. در واقع، آنچه برای ما در این نوشتار مهم است، پائولوشناسی است، نه انسان‌شناسی و یا خداشناسی.

دانلود کتاب الف اثر پائولوکوئلیو

کتاب الف اثر پائولوکوئلیو
مجموعه ۱۴ جلدی آشنایی با قرآن اثر استاد مرتضی مطهری

مجموعه ۱۴ جلدی آشنایی با قرآن اثر استاد مرتضی مطهری

مجموعه ۱۴ جلدی آشنایی با قرآن

 اثر: استاد مرتضی مطهری

«مجموعه آثار استاد شهید مطهری»، دربردارنده مجموعه تالیفات و متن سخنرانی‌های شهید مرتضی مطهری ، به زبان فارسی می‌باشد که شورای نظارت بر نشر آثار ایشان، از سال ۱۳۶۸ ش به بعد، شروع به تهیه و تدوین آنها کرده است.گردآورندگان معتقدند که مناسب‌ترین آثار از نظر صحت، غنای محتوا، شیوایی بیان و پرداختن به شبهات القایی زمان برای معرفی مکتب اسلام، آثار استاد شهید مطهری می‌باشد، ازاین رو اقدام به تنظیم این مجموعه کرده‌اند.


دانلود مجموعه ۱۴ جلدی آشنایی با قرآنکتاب مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد

کتاب مدیر مدرسه

اثر: جلال آل احمد

خلاصه:

راوی داستان که از آموزگاری به تنگ آمده است، برای آسودگی خود و داشتن درآمد بیشتر و بی دردسر به مدیری دبستان رو می آورد، بی آنکه بداند چه دردسرهایی در پی خواهد داشت."


دانلود کتاب مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد
 

کتاب مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد

مطالب پر بازدید


در کار خیر سهیم باشیدما در شبکه های اجتماعی ...مؤسسه مهر ماندگار ناصری در چهارچوب فعالیت های عام المنفعه فرهنگی،آموزشی، و دستگیری ازنیازمندان واقعی، اقدام به شناسایی مناطق محروم در سراسر ایران نموده است

بازدید کل: 1277 بازدید

تهران - خیابان خواجه عبدالله انصاری - خیابان ابوذر شمالی - پلاک 60 - واحد 2

پرداخت آنلاین کمکخرید قبوض خیریه